Badanie: 28 proc. mikro i małych firm akceptuje płatności bezgotówkowe

Autor: dlahandlu.pl 21 czerwca 2017 13:06

Z badania „Postawy i zachowania przedsiębiorców z sektora MSP wobec obrotu bezgotówkowego” wykonanego przez Ipsos dla Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego wynika, że płatności bezgotówkowe akceptuje 28 proc. mikro i małych firm. Najwięcej - w branży handlu detalicznego, HoReCa oraz transporcie i gospodarce magazynowej. Blisko 10 proc. deklaruje, że nie wyklucza zainstalowania terminala w najbliższej przyszłości.

Badanie pokazuje, że firmy, które zdecydowały się zainstalować terminal są w przeważającej części zadowolone z usług agentów rozliczeniowych. Zdecydowanie zadowolenie wyraża aż 41%. Niezadowolonych jest mniej niż 3% badanych.

– Terminal jest dziś niezbędny do prowadzenia biznesu. Zachęcam do jego instalacji, aby ułatwić klientom robienie zakupów. Dane Narodowego Banku Polskiego pokazują niezbicie, że Polacy płacą bezgotówkowo chętniej i częściej – mówi Damian Zapłata, prezes zarządu First Data Polska.

Według raportu FROB, najmniejsze firmy nie instalują terminali z powodu opłat i prowizji oraz braku przekonania o rzeczywistych korzyściach z wprowadzenia akceptacji płatności bezgotówkowych.

–  Koszty utrzymania terminala zdecydowanie spadły – przypomina Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego . - Planowana przez Ministerstwo Rozwoju akcja wsparcia instalacji terminali w punktach handlowych powinna zostać wykorzystana do dalszej edukacji klientów i przedsiębiorców. W terminalach płatniczych i usługach dodatkowych jest ogromny potencjał korzyści biznesowych –  dodaje Robert Łaniewski.
Jego zdaniem, oprócz niezbędnej infrastruktury do wzrostu płatności bezgotówkowych potrzebne są zmiany zwyczajów płatniczych konsumentów, nastawienia drobnych przedsiębiorców do płatności bezgotówkowych, systemowe ograniczanie gotówki i papierowych dokumentów.
Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,51

  • Min

    8,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane