Badanie: 50 proc. Polaków dekoruje na święta cały dom

Autor: dlahandlu.pl 15 listopada 2017 10:49

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia najwcześniej zaczynają Czesi – co czwarty mieszkaniec tego kraju pierwsze upominki i dekoracje kupuje już pod koniec lata. Słowacy częściej sięgają po choinkę sztuczną niż żywą, a Polacy, najpóźniej spośród trzech ankietowanych nacji, zaczynają odczuwać świąteczny nastrój. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Westwing Home & Living , klub zakupowy z produktami do wyposażenia i dekoracji wnętrz.

Aż 93% Czechów uważa, że przygotowania do świąt powinno rozpoczynać się najpóźniej z początkiem grudnia. Podobnego zdania jest 83% Słowaków i 81% Polaków. Duża grupa badanych uważa jednak, że należy zacząć je znacznie wcześniej. Aż 26% Czechów przyznało, że niektóre prezenty i dekoracje kupuje już w sierpniu i we wrześniu, podczas gdy wśród Słowaków takiej odpowiedzi udzieliło 19% badanych, a Polaków – 15%.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Westwing Home & Living, świąteczny nastrój
u większości Polaków, Czechów i Słowaków pojawia się wraz z początkiem adwentu lub zaraz po Mikołajkach. Co ciekawe, najwcześniej udziela się on ludziom młodym – 43% Czechów, 27% Słowaków i 23% Polaków, poniżej 25. roku życia, przyznało, że świąteczny nastrój ogarnia ich już na początku listopada. Wraz z wiekiem wzrasta liczba osób, u których pojawia się on dopiero w święta lub na kilka dni przed. Najmniej takich osób znajdziemy w Czechach – taką odpowiedź zaznaczyło tam tylko 14% ankietowanych, podczas gdy na Słowacji – 24%, a w Polsce – 30%.

Ponad połowa respondentów we wszystkich trzech krajach dekoruje na święta całe mieszkanie lub dom. Największą wagę do świątecznych dekoracji przykładają Czesi. Aż 60% badanych przystraja
na święta cały dom, a kolejne 38% ubiera choinkę, wiesza lampki i stawia kilka ozdobnych elementów. Na Słowacji całe wnętrza dekoruje 56% badanych, a w Polsce – 52%. Zdobimy nie tylko wnętrza naszych domów – niemal 70% ankietowanych wiesza świąteczne dekoracje również na balkonach, tarasach i w ogrodzie!

– Wyniki badań potwierdzają nasze obserwacje: Polacy bardzo chętnie kupują świąteczne dekoracje
i nie ograniczają się tylko do ozdób choinkowych. Często wybierają do swoich domów takie przedmioty, które jeszcze do niedawna zdobiły wyłącznie wystawy sklepowe, jak np. duże figurki zwierząt czy leśne skrzaty – wyjaśnia Marta Suchodolska, dyrektor kreatywna Westwing.pl, dodając: „Dużym zainteresowaniem cieszą się też wodoodporne lampki i dekoracje świetlne, co potwierdza, że coraz częściej zdobimy nasze domy także na zewnątrz.”

Na koniec kwestia, która od lat wzbudza najwięcej emocji: choinka sztuczna czy żywa? Otóż dla 66% Polaków i 69% Czechów – tylko żywa. Z kolei wśród Słowaków zdecydowanie większą popularnością cieszy się choinka sztuczna – co roku decyduje się na nią aż 35% respondentów, a prawie 1/3 mieszkańców tego kraju nie przywiązuje większej wagi do rodzaju świątecznego drzewka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,80

  • Min

    2,90

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane