Badanie FoodRentgen: Płatki śniadaniowe ekologicznych marek wolne od pestycydów

Autor: dlahandlu.pl 19 marca 2018 10:43

Płatki śniadaniowe wolne od pestycydów i substancji słodzących to przede wszystkim płatki marek ekologicznych, ale są wśród nich także producenci bez tego typu certyfikatów. To dobra wiadomość. Okazuje się, że producenci się starają, a oznaczenia „bio” i „eko” w tym wypadku to nie tylko działanie marketingowe – mówią organizatorzy akcji FoodRentgen, którzy przebadali musli z polskich półek sklepowych.

Wśród 197 rodzajów płatków, które trafiły do analizy przeprowadzonej w ramach akcji FoodRentgen, tylko 10 produktów nie zawierało pozostałości pestycydów, czy też kwestionowanych dodatków do żywności. Pozostałe przebadane płatki miały od 3 do 12 pozostałości pestycydów w swoim składzie. Od cukru i innych substancji słodzących wolnych okazało się tylko 31 rodzajów płatków. Natomiast aż 80 rodzajów posiada jedną lub dwie substancje słodzące, kolejnych 86 - trzy i więcej, a w czterech z analizowanych produktów znalazło się aż 7 różnych tego typu środków. Wyłonienie „czystej” dziesiątki spośród aż 197 rodzajów płatków, musli i corn flakesów dostępnych w polskich sklepach, daje świadomym konsumentom wskazówkę, które produkty spożywać, by nie szkodzić swojemu zdrowiu. 8 z 10 najlepszych płatków to produkty marek ekologicznych.

– Marki, które przedstawiają się jako ekologiczne, rzeczywiście takie są, bo wokół tego typu oznaczeń narosło w polskim społeczeństwie wiele wątpliwości – mówi Marcin Galicki, jeden z organizatorów akcji FoodRentgen. – Gdy rozmawiam z ludźmi z branży ekologicznej i z naukowcami, często pojawia się pytanie, czy w oczach konsumentów bycie marką eko lub bio nie jest tylko działaniem marketingowym. Okazało się, że wzięte przez nas pod lupę bio produkty konkretnych marek obroniły się, więc można mieć do nich zaufanie.

Badania płatków, które wykonał Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, są dowodem na jakość najlepszych produktów. Podsumowaniem badań jest dostępny w sieci raport „Prześwietlamy: płatki śniadaniowe”.

Producenci z certyfikatem ekologicznym, których płatki zostały wyróżnione w raporcie (m.in. Bio Planet, BioLife) podkreślają, że na czystość produktu składa się jakość jego poszczególnych składników.

Dobrą wiadomością jest też to, że FoodRentgen znalazł najlepsze, pozbawione pestycydów i szkodliwych dodatków do żywności, nie tylko wśród tych produkowanych przez marki ekologiczne. Organizator akcji podkreśla, że wykrycie śladowych pozostałości pestycydów nie przekreśla całkowicie jakości danego produktu, jest jednak informacją dla świadomego konsumenta.

– Naszym głównym celem nie było szukanie przekroczeń norm substancji trujących, ale znalezienie absolutnie najlepszych produktów na rynku i to się udało – podkreśla Marcin Galicki.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,59

  • Śr

    3,49

  • Min

    1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3903

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane