Badanie: Jak grillują Polacy

Autor: pr 27 kwietnia 2017 10:46

Majówka to idealny pretekst do tego, by przenieść posiłki na świeże powietrze i rozpocząć sezon grillowy. W badaniu „Grillowe zwyczaje Polaków”, przeprowadzonym na zlecenie Coca-Cola Poland Services , aż 81% ankietowanych przyznało, że przynajmniej raz grillowało w ciągu roku. Za co kochamy grilla? Zdecydowana większość, bo aż 62%, wskazała na czas spędzany z rodziną i znajomymi.

Czas, który spędzamy podczas jednej biesiady zdecydowanie ulega zmianom. I to na plus. Podczas, gdy w 2015 roku 11% Polaków kończyło grillowanie w ciągu pierwszej godziny, dzisiaj czas ten wystarcza jedynie 1% ankietowanych. 34% Polaków spędza na grillu 2-3 godziny. Zdecydowanie wzrósł zaś odsetek osób grillujących 4-5 godzin (z 35% w 2015 roku do 40% obecnie) oraz powyżej 5 godzin (z 15% aż do 24%).

Zazwyczaj grillujemy z rodziną (81%), ale także ze znajomymi (70%). Najczęściej w ogrodzie lub na działce swojej lub bliskich (87%). Zdecydowana większość Polaków (92%) organizuje grilla spontanicznie, bez żadnej specjalnej okazji, traktując go po prostu jako spotkanie z bliskimi. Możliwość spędzenia czasu z rodziną i znajomymi jest z tym, co lubimy w grillu najbardziej (62%). Dopiero w dalszej kolejności Polacy wskazali, że atutami spotkań grillowych są także możliwość przebywania na świeżym powietrzu (24%) oraz dobre jedzenie (13%). Inne powody wymieniło 2% badanych.

Co wyjątkowego w grillowaniu widzą Polacy? Dla większości ankietowanych jest on relaksujący i odstresowujący (39%). Cenimy także luz i swobodę (35%) oraz fakt, że jest to spotkanie w kameralnym gronie, na którym panuje zarówno bliska, przyjacielska atmosfera (31%), jak i nastrój beztroski i sielanki (22%). 17% badanych wskazało także na fakt, że grill nie wymaga długich przygotowań, co z całą pewnością jest sporym udogodnieniem, zwłaszcza w natłoku pracy.
Jeśli zaś chodzi o zasady, wiodącą wydaje się być reguła: „brak zasad”. Na grillu pozwalamy sobie na spontaniczne, nieformalne zachowania. Aż 70% Polaków przyznaje, że podczas grillowania można się czuć bardzo swobodnie. Co to oznacza w praktyce? 50% z nas szykuje jedzenie w trakcie grilla, 45% je palcami, gdy zabraknie sztućców, a 39% wybiera sportową odzież, która z kolei według 38% badanych może bezkarnie pachnieć dymem. 36% ankietowanych uważa, że aby grillować, nie trzeba się znać na gotowaniu, a po 29%, że oblizywanie palców nie jest faux pas, i że w grillowaniu nie przeszkadza nawet deszcz. Co więcej? Co czwarty Polak wyznaje zasadę, że nie trzeba mieć krzesła i zastawy dla każdego, bo rolę krzesła na grillu może spełnić dosłownie wszystko, tak jak np. serwetka okazuje się być praktycznym talerzem. 26% Polaków nie wymaga również od siebie i swoich gości punktualności.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane