PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Badanie: Jaka pensja satysfakcjonuje Polaków

Autor: dlahandlu.pl 6 lipca 2017 14:47

Mniej niż 4000 zł na rękę – blisko dwie trzecie kobiet i połowa mężczyzn uznałaby takie wynagrodzenie za satysfakcjonujące. Panowie częściej celują w wyższe stawki, choć są mniej lojalnymi pracownikami i chętniej zmieniają pracę – wynika z badania „Finanse Polaków” przeprowadzonego z okazji 20-lecia firmy Provident Polska.

Kobiety zarabiają mniej od mężczyzn i różnica ta nie uległa znaczącej zmianie na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Z danych GUS wynika, że ponad 20 lat temu mężczyźni w Polsce zarabiali miesięcznie średnio 940 zł brutto, to o ok. 26 proc. więcej niż kobiety, które otrzymywały wówczas wynagrodzenie nieprzekraczające 750 zł brutto. Ostatnie dane wskazują, że miesięczne zarobki mężczyzn z Polsce są wyższe od zarobków kobiet o ok. 20 proc. W przeliczeniu na stawkę godzinową różnica co prawda maleje do niespełna 14 proc., ale to nadal sporo, zwłaszcza jeśli zwrócimy uwagę na kompetencje czy strukturę wykształcenia kobiet i mężczyzn. Prawie 48 proc. zatrudnionych kobiet w 2016 roku miało wykształcenie wyższe, podczas gdy takie samo wykształcenie posiadało ok. 30 proc. zatrudnionych mężczyzn.

Przyczyn różnic w wysokości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn upatrywać można w różnych czynnikach – inne zawody, stanowiska, wymiar czasu pracy – aczkolwiek duży udział w podtrzymywaniu nierówności płacowych mają same kobiety.

– Wiele kobiet cechuje nadmierna skromność, nie doceniają one swoich kompetencji, obawiają się konfrontacji i negocjacji płacowych. Czekają na inicjatywę z drugiej strony, liczą na to, że jak będą ciężko pracować, to zostaną docenione, a tak niestety nie zawsze się dzieje – mówi Agnieszka Kłos, członkini zarządu Provident Polska.

Provident przeprowadził szeroko zakrojone badanie na temat podejścia Polaków do finansów. Badana był m.in. kwestia satysfakcjonujących zarobków. Okazało się, że na tym polu istnieją zauważalne różnice między kobietami a mężczyznami. Niemal co dziesiąta pani byłaby zadowolona z wynagrodzenia poniżej 2000 zł na rękę. W przypadku mężczyzn było to zaledwie 4 proc. Zarobki między 2000 a 4000 zł zadowoliłyby 54 proc. pań i 47 proc. panów. Ponad jednak czwarta mężczyzn wskazała na przedział 4000 – 6000 zł jako najbardziej satysfakcjonujący, a 10 proc. chciałoby zarabiać powyżej 6000 zł na rękę. Dla porównania, zaledwie 2 proc. pań oczekiwałaby zarobków powyżej 6000 zł, a 16 proc. chciałoby zarabiać między 4000 a 6000 zł.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Providenta wynika, że tylko 15 proc. kobiet uważa prowadzenie własnej firmy za atrakcyjniejszy sposób zarabiania pieniędzy niż praca na etacie. W przypadku mężczyzn jest to odsetek niemal dwukrotnie wyższy - 28 proc. Badania pokazują także większą lojalność kobiet jako pracowników bądź też po prostu większą niechęć do zmiany. Ponad 40 proc. kobiet było do tej pory związanych zawodowo tylko z jedną lub dwoma firmami, podczas gdy taką lojalnością może się poszczycić 32 proc. mężczyzn. Zaledwie 18 proc. kobiet pracowało w 5 lub więcej firmach, a w przypadku mężczyzn jest to 28 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,62

  • Min

    2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane