PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Badanie KPMG: Polacy wydadzą 28 mld zł na święta, Sylwestra oraz wyjazdy zimowe

Autor: www.dlahandlu.pl 19 grudnia 2013 10:36

Z najnowszego raportu KPMG na temat zimowych planów i wydatków Polaków na Święta, Sylwestra oraz wyjazdy zimowe wynika, że tej zimy polskie gospodarstwa domowe przeznaczą na nie łącznie kwotę 28 mld zł. Podobnie jak w ubiegłym roku, nieco ponad połowę tej sumy, tj. 14,4 mld zł, będą stanowiły wydatki na Święta Bożego Narodzenia. W porównaniu z rokiem 2012 wzrosną wydatki na Sylwestra - o 5 proc. do poziomu 9,6 mld zł.

Tegoroczna edycja raportu uwzględnia również plany Polaków związane z urlopami świąteczno-noworocznymi oraz wyjazdami zimowymi. Wyjazdy są wciąż luksusem, na który pozwalają sobie tylko nieliczni. Ci, którzy decydują się na zimowe wypady w kraju lub za granicą, w tym sezonie wydadzą na nie łącznie 4 mld zł.

Święta? Tylko tradycyjnie

Łączne wydatki Polaków na Święta Bożego Narodzenia wyniosą w tym roku 14,4 mld zł, czyli o 100 mln zł mniej niż roku temu. Prawie połowę tej kwoty pochłoną prezenty - wydamy na nie w sumie 6 mld zł. Co więcej, aż 5,4 mld zł wydamy na żywność i napoje bezalkoholowe. Niemal dla wszystkich Polaków Święta Bożego Narodzenia pozostają wydarzeniem związanym przede wszystkim z rodzinnymi spotkaniami w domowej atmosferze.

Przeciętne gospodarstwo domowe wyda na Święta Bożego Narodzenia w 2013 roku łącznie 979 zł. Najważniejszą pozycją w świątecznym budżecie pozostaną prezenty. Zakupi je 81 proc. gospodarstw domowych, wydając na ten cel średnio 501 zł. Poważnym wydatkiem będzie także zakup żywności i napojów bezalkoholowych (94 proc. gospodarstw, średnie wydatki 391 zł).

W większości przypadków gospodarstwa domowe chcą wydać na Święta tyle samo co rok temu. Skromniejsze Boże Narodzenie planuje jednak 30 proc. naszych respondentów. Dotyczy to przede wszystkim najmniej zamożnych gospodarstw wiejskich oraz osób w wieku przedemerytalnym.

Polacy nie oszczędzają na prezentach. W porównaniu z rokiem poprzednim łączne wydatki na prezenty nieznacznie wzrosną (o 1 proc.). Respondenci natomiast chcą ograniczyć dalsze wyjazdy (koszty transportu zmniejszą się o 15 proc.) oraz wydatki na odzież, obuwie, biżuterię i akcesoria kupowane specjalnie z okazji Świąt.

Według badania KPMG, 86 proc. dorosłych Polaków będzie obchodzić Święta Bożego Narodzenia we własnym domu, z najbliższą rodziną lub przyjaciółmi. Ponadto, niemal co druga osoba (42 proc.) w okresie świątecznym odwiedzi rodzinę lub znajomych. Tylko 2 proc. Polaków w czasie Świąt będzie pracować.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,85

  • Min

    2,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane