PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Badanie: M-commerce wciąż czeka na swój moment

Autor: dlahandlu.pl 13 października 2016 11:41

O segmencie mobile w e-commerce mówi i myśli każdy manager zajmujący się sprzedażą. Gdy jednak zapytano 500 managerów międzynarodowych firm o to, czy badają ścieżkę klienta w tym obszarze, tylko 20% odpowiedziało “tak” . To błąd, który oznacza, że m-commerce wciąż czeka na swój prawdziwy moment. A ten nadejdzie dopiero wtedy, gdy w pełni zrozumiemy zachowania i potrzeby klientów kupujących mobilnie.

Wartość całego rynku e-commerce w Polsce szacuje się na 30-36 mld zł, w tym m-commerce - na 2,5 mld zł. Oba wskaźniki dynamicznie rosną, w szczególności ten drugi - według niektórych ekspertów do 2018r. Polska stanie się liderem rynku m-commerce w całej Europie pod względem wartości per capita .

Polska zajmuje 6. miejsce na świecie pod względem udziału urządzeń mobilnych w ruchu internetowym, a smartfon posiada prawie 60% społeczeństwa. W sferze mobile realizujemy coraz więcej potrzeb: przeglądamy strony internetowe, zdobywamy informacje, a także kupujemy.

W zakupach z poziomu urządzeń mobilnych cenimy przede wszystkim swobodę - tę zaletę wskazało aż 52% uczestników badania “mShopper 2.0: Polacy na zakupach mobilnych” . - Wskaźnik ten wzrósł w stosunku do roku poprzedniego aż o 28 punktów procentowych i sygnalizuje wyraźną zmianę paradygmatu zachowań kupujących w Internecie. Da się go streścić w trzech słowach: “Tu i teraz” - mówi Maciej Padjas, CMO w NeoClick.io.

Segment mobile odkrywa przed branżą e-handlu potencjalną żyłę złota, jaką są zakupy impulsywne. W raporcie z września 2015 r. Google używa określenia “mikro-momenty” - czyli sytuacje w życiu e-klienta, gdy w wyniku nagłej potrzeby lub impulsu potrzebuje jak najszybciej odnaleźć w sieci konkretny produkt lub informację. Według ekspertów statystycznie sięgamy po telefon aż 150 razy dziennie.

Jak te zachowania przekładają się na statystyki? Ruch na stronach mobilnych w roku poprzedzającym wydanie raportu wzrósł o 20%, przy jednoczesnym spadku czasu trwania wizyty o 18%. Ale dopiero trzecia liczba w tym zestawieniu robi wrażenie: wzrost konwersji o 29%.

Opisana powyżej specyfika zachowań współczesnych klientów znajduje odzwierciedlenie w wynikach badań, jakie przeprowadzono na zlecenie NeoClick.io na próbie 7000 osób, które kupują w Internecie częściej niż statystyczna średnia . W ankiecie online zapytano uczestników badania o to, co najbardziej przeszkadza im w e-zakupach i co zachęciłoby ich do kupowania częściej.

- Na pierwszym miejscu wśród największych barier w zakupach mobilnych ankietowani wymienili “niewygodne wypełnianie formularzy płatności i dostawy”. Taką odpowiedź zaznaczyło 57% uczestników badania. Jednocześnie 51% narzeka na nieprzystosowanie stron internetowych e-sklepów do urządzeń mobilnych – mówi Padjas.

A co zachęciłoby klientów do częstszego kupowania przy użyciu smartfona lub tabletu? Aż 31% wybrało odpowiedź “Możliwość zamknięcia transakcji 1-2 kliknięciami”.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,83

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane