PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Badanie: Mieszkańcy dużych miast coraz chętniej świętują w lokalach

Autor: pr 13 listopada 2014 10:54

Ponad połowa (54 proc.) dorosłych mieszkańców Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska i Wrocławia jest zdania, że obecnie częściej niż jeszcze 10 lat temu organizuje się spotkania okolicznościowe lub towarzyskie w lokalach - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie restauracji Sphinx przez Gfk Polonia. Jednocześnie aż 85 proc. badanych uważa, że lokal gastronomiczny jest dobrym miejscem na organizację spotkań okolicznościowych lub towarzyskich.

- Polacy zmieniają swoje przyzwyczajenia i preferencje związane z celebrowaniem wydarzeń okolicznościowych i towarzyskich. Tego typu imprezy coraz częściej przenoszą się z zacisza domowego do restauracji, kawiarni czy pubów. Wielu mieszkańców dużych miast uważa, że lokal gastronomiczny jest dobrym miejscem na zorganizowanie spotkania okolicznościowego lub towarzyskiego. Co ciekawe zdania takiego jest aż 90% wrocławian, wobec 76% krakowian. Pokazuje to pewne różnice w przyzwyczajeniach i preferencjach mieszkańców poszczególnych miast i regionów - mówi Dorota Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, właściciela sieci Sphinx.

Wśród powodów, dla których dobrze jest zorganizować spotkanie towarzyskie lub okolicznościowe w lokalu, warszawiacy, krakowianie, poznaniacy, wrocławianie i gdańszczanie wskazują najczęściej mniej pracy i stresu związanego z imprezą (80%). Poza tym cenią sobie również oszczędność czasu (68%), a także wskazują na brak warunków w domu na przeprowadzenie tego typu spotkań. To ostatnie deklaruje 68% mieszkańców dużych miast. Ponadto prawie co piąty (19%) mieszkaniec Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Gdańska uważa, że organizowanie imprez w lokalu jest modne. Z kolei dla 16% osób z dużych miast lokal gastronomiczny jest odpowiednim miejscem na imprezy, ponieważ dom postrzegany jest jako azyl dla najbliższej rodziny. Z kolei 11% widzi w organizacji imprez w lokalach oszczędność kosztów.

Jak wynika z badań na rzecz sieci restauracji Sphinx mieszkańcy stolicy Małopolski są liderem pod względem regularnego odwiedzania restauracji, pubów czy barów. Natomiast osoby z Gdańska i Poznania najrzadziej korzystają z lokali gastronomicznych. Przynajmniej raz w tygodniu lub częściej bywa w lokalach gastronomicznych 44% krakowian, 40% warszawiaków, 32% wrocławian, 29% gdańszczan i tyle samo poznaniaków. Nierzadko powodem do korzystania z tych miejsc są imprezy okolicznościowe. Mieszkańcy badanych pięciu dużych miast przyznali, że w ciągu roku odwiedzili restaurację, kawiarnię czy pub z powodu urodzin lub imienin dorosłego (26%), rocznicy ważnego wydarzenia (23%), chrztu (17%), komunii (17%), przyjęcia weselnego (17%), urodzin lub imienin dziecka (10%). Z kolei aż 46% z nich było w lokalu gastronomicznym ze względu na inne spotkanie towarzyskie z przyjaciółmi i znajomymi.

Badanie opinii na rzecz sieci restauracji Sphinx przeprowadzono przez Gfk Polonia w maju 2014 r. na próbie (n=1008) respondentów z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska i Wrocławia w wieku 18-65 lat. Próba oddaje strukturę populacji poszczególnych miast.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane