PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Badanie: Polacy coraz częściej sięgają po lepszą whisky

Autor: dlahandlu.pl 29 września 2017 09:26

Lubimy lepsze gatunki whisky i coraz częściej stawiamy na droższe wersje tego trunku. Takie wnioski płyną z najnowszych danych publikowanych przez Scotch Whisky Association.

Od kilku lat trwa nieprzerwany boom na whisky. Przybywa smakoszy, blogów oraz festiwali z bogatą ofertą trunków. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost importu whisky do kraju osiągał wartości dwucyfrowe. W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z nieznacznym wyhamowaniem tego tempa, co można tłumaczyć nowym, zauważalnym trendem rynkowym. Jak podaje SWA (Scotch Whisky Association), w okresie od stycznia do lipca tego roku cały segment „szkockiej” whisky spadł w ujęciu ilościowym o 8,75 proc., podczas gdy w ujęciu wartościowym wzrósł o 6 proc. Podobny trend widoczny jest w kategorii single malt - import do Polski w ujęciu wolumenowym spadł o 13 proc., zaś w ujęciu wartościowym wzrósł o 7 proc. Te wskaźniki są dokładnym odzwierciedleniem trendów światowych, w których wzrost wartościowy importu znacznie przewyższa wzrost ilościowy. Oznacza to, że Polacy - podobnie ja reszta świata - kupuje mniej butelek, ale stawia na droższe wersje. 

- To kolejny rok, kiedy drastycznie spada import taniej whisky 'in bulk'. Oznacza to, że tanie ekonomiczne wersje, szczególnie nazwane 'private label', tracą na znaczeniu. Wniosek jest jeden - coraz lepiej wyedukowany klient poszukuje czegoś więcej niż samej nazwy 'whisky' na etykiecie – tłumaczy dane Jarosław Buss, organizator zbliżającego się festiwalu Whisky Live Warsaw.
Jednym z powodów takiego zjawiska jest znacząca poprawa sytuacji finansowej polskiego społeczeństwa. Według szacunków, w 2018 roku liczba zamożnych i bogatych podatników nad Wisłą może zbliżyć się do 1,2 mln, a ich łączne dochody osiągną wartość ponad 200 mld zł. Dla porównania, do końca 2015 roku było ich 969 tysięcy. Drugi to większa dostępność na półkach sklepowych lepszych odmian whisky oraz wyrastających jak grzyby po deszczu festiwali, które promują ten trunek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,50

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane