PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Badanie: Ponad 50 proc. ankietowanych kupiło trzy lub więcej książek w ciągu ostatniego roku

Autor: dlahandlu.pl 18 maja 2017 17:45

Jedynie co dziesiąty respondent przyznaje, że w ciągu ostatniego roku nie kupił żadnej książki. Największy odsetek odpowiadających, bo aż 52 proc., twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy kupiło co najmniej 3 książki. 21 proc. ankietowanych przyznaje, że kupiło dwie książki, a 17%, że zakupiło jedną książkę - wynika z badania Instytutu Badawczego Pollster, wykonanego na zlecenie sieci Matras.



Zdecydowana większość ankietowanych (85%) przyznaje, że do częstszego kupowania książek zachęciłyby ich niższe ceny. Duży odsetek ankietowanych uważa, że znaczenie miałyby również akcje promocyjne, reklamowe promujące księgarnie i książki (73% wskazań) i większy wybór książek (65% wskazań). „Najmniej zachęcającym” czynnikiem jest większa liczba księgarń – wskazało na niego jedynie 45% respondentów.

Najpopularniejszym miejscem zakupu książek są księgarnie internetowe – wskazało na nie 51% respondentów. Bardzo popularne są również małe księgarnie lokalne (43% wskazań) oraz sieciowe księgarnie stacjonarne (39%). Salony multimedialne zarówno stacjonarne jak i internetowe są mniej popularne.

Respondenci zapytani o to, gdzie chętniej kupowaliby książki, częściej wskazują na polskie księgarnie (43% wskazań) niż na sieciowe salony zagraniczne (30% wskazań).

Zdaniem ankietowanych, najważniejsze cechy księgarni to szeroki asortyment (87% wskazań) oraz uporządkowana i intuicyjna ekspozycja (84% wskazań) – ponad połowa ankietowanych uważa te cechy za bardzo ważne. Innymi istotnymi czynnikami, jakimi powinna charakteryzować się dobra księgarnia są: organizacja częstych promocji, ambitny i niszowy asortyment, polski kapitał oraz kompetentny personel. Warto podkreślić, że kliencie dostrzegają różnice między personelem sklepów, a księgarzami, którzy częściej mogą służyć pomocą. Ich porady są dla czytelników cenniejsze.

Badanie wykazało, że w świadomości konsumentów silnie osadzone są dwie marki, które od lat mocno pracują na swoją pozycję. Są to oczywiście Empik i Matras. Na dalszych pozycjach znalazły się Świat Książki, Merlin, Gandalf, Bonito, oraz Tania Książka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • fiif 2017-05-23 16:08:10

    No matras to moja ulubiona księgarnia

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane