Baltona spodziewa się spadku sprzedaży

Autor: PAP 11 czerwca 2016 09:19

PHZ Baltona liczy, że III kwartał będzie lepszy od II, dynamika spadku przychodów powinna być niższa. W całym roku sprzedaż może spaść o kilka procent - poinformował Piotr Kazimierski, prezes spółki.

Kilka dni temu Baltona podała szacunkowe wyniki sprzedaży po maju. W ubiegłym miesiącu przychody grupy spadły o 18 proc. rdr do 32 mln zł. Narastająco, od początku roku sprzedaż spadła o 19 proc. rdr, do 134,5 mln zł.

"Zaprezentowane w raporcie bieżącym wyniki sprzedażowe po maju mogą wyglądać słabo, ale wyniki operacyjne za I kwartał były porównywalne rdr" - powiedział prezes Kazimierski.

W I kwartale przychody grupy Baltona spadły do 75,9 mln zł z 91,9 mln zł rok wcześniej. Strata EBITDA wyniosła 0,6 mln zł i była zbliżona rdr. Strata netto, przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniosła 3,1 mln zł wobec 3,5 mln zł w I kwartale 2015 roku.

Prezes wyjaśnił, że spadek sprzedaży grupy w tym roku wynika z dwóch przyczyn.

"W działalności +lotniskowej+ to brak Katowic i Krakowa, a na obu tych lotniskach prowadziliśmy w ubiegłym roku działalność handlową. W I kwartale tego roku z tego tytułu wypadło ponad 10 mln zł sprzedaży. Na lotniskach porównywalnych sprzedaż rośnie o kilkanaście procent rdr, systematycznie rośnie też działalność gastronomiczna, także w tempie kilkunastoprocentowym, co cieszy nas tym bardziej, że jest to stosunkowo młody segment" - powiedział Kazimierski.

"Druga przyczyna pogorszenia wyników leży w segmencie B2B, na który składa się zaopatrywanie statków i samolotów. Po reorganizacji łańcucha dostaw i zamknięciu magazynu ograniczyliśmy nisko rentowne lub prawie nierentowne kontrakty, które są wysoko wolumenowe" - dodał.

W okresie styczeń-maj przychody w segmencie Sklepy spadły o 5 proc. rdr, w segmencie Gastronomia wzrosły o 12 proc. rdr, a w B2B spadły o 46 proc. rdr.

"Nie boję się wyników za drugi kwartał. Choć nadal nie będą w nich widoczne Katowice, gdzie do tej pory trwał remont, to dynamika działalności gastronomicznej i handlowej na lotniskach zdecydowanie nadrabia" - powiedział prezes Baltony. W środę 8 czerwca spółka otworzyła w Katowicach nowy sklep na odnowionym terminalu non-Schengen, co - według prezesa - będzie już widać w wynikach czerwcowych.

"Katowice są obecnie drugim w Polsce – po warszawskim Okęciu – portem lotniczym pod względem ruchu czarterowego, czyli najbardziej rentownej dla nas grupy pasażerów. Jednocześnie lotnisko w Katowicach jest jedynym w kraju lotniskiem regionalnym przystosowanym do obsługi nawet największych samolotów i lotów długodystansowych" - powiedział.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,38

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane