Bank Merrill Lynch analizuje możliwy scenariusz po wyborach

Autor: wnp.pl 13 czerwca 2015 14:40

Ostatnie sondaże zdecydowanie zwiększają prawdopodobieństwo rządów koalicji PiS-Kukiz po jesiennych wyborach parlamentarnych. Zmiany w sondażach wskazują na oczekiwania zmian ze strony wyborców, ale brakuje debaty, na czym dokładnie zmiany te miałyby polegać.

Analitycy BofA Merrill Lynch w najnowszym raporcie poświęconym gospodarce światowej "Global Economic Weekly" analizują wpływ polityki na przyszłą sytuację w polskiej gospodarce i na rynkach kapitałowych w Polsce.

Analitycy BofA Merrill Lynch zwracają uwagę, że ostatnie inicjatywy PO, takie jak propozycja obniżenia VAT i podniesienia płacy minimalnej, nie pozwoliły zbudować nowego obrazu partii. Najnowsze zmiany kadrowe w rządzie mogą pomóc, ale mogą też przypomnieć wyborcom, że są już zmęczeni rządami PO.

daniem analityków nie byłoby zaskoczeniem, gdyby koalicja PiS-Kukiz wstrzymała plany prywatyzacji strategicznych spółek skarbu państwa, takich jak PKO BP, PZU czy PGE.

W handlu detalicznym i telekomunikacji partia chce wprowadzić 1 proc. podatek od przychodów największych spółek. Polityka gospodarcza PiS przewiduje większy zakres interwencji państwa i jest mniej przyjazna dla zagranicznego kapitału. Z drugiej strony polityka prowzrostowa PiS może sprzyjać zwiększeniu wartości inwestycji w badania i rozwój, a także w dodatkowe uprzemysłowienie.

- Po wygranej PiS można spodziewać się luźniejszej polityki fiskalnej, ale w pewnych granicach, ponieważ możliwości zadłużania państwa będą ograniczane projektem budżetu na 2016 r., zapisami w Konstytucji i wymogami UE - czytamy w raporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane