Bank Światowy: Pożyczka dla Lidla i Kauflandu na warunkach rynkowych

Autor: dlahandlu.pl 4 sierpnia 2015 11:33

Bank Światowy: Pożyczka dla Lidla i Kauflandu na warunkach rynkowych Niemieckie sieci otrzymały wsparcie finansowe od dwóch instytucji finansowych

W odpowiedzi udzielonej przez biuro prasowe IFC, agendy Banku Światowego, na pytania redakcji dlahandlu.pl o pożyczkę dla Grupy Schwarz czytamy: "W 2004 roku IFC udzieliło komercyjnej pożyczki Grupie Schwarz na sfinansowanie długoterminowej ekspansji firmy w Polsce, Chorwacji i Bułgarii. W planie ekspansji przewidziana była budowa nowych sklepów i centrów dystrybucyjnych. Umowa pożyczki została już zamknięta a kredyt spłacony w całości. IFC nie ujawnia dokładnych warunków handlowych dotyczących konkretnych transakcji." Informuje jedynie, że zapewnia finansowanie na warunkach rynkowych.

W dalszej części odpowiedzi czytamy: "IFC wspiera rozwój nowoczesnych sieci supermarketów na rynkach wschodzących, ponieważ promuje dostęp do wyższej jakości produktów i niższych cen dla konsumentów, a także inwestuje w podnoszenie standardów bezpieczeństwa żywności i wzmacnianie lokalnego łańcucha dostaw. Jak informuje bank, IFC w swoich decyzjach inwestycyjnych kieruje się wysokimi standardami środowiskowymi i społecznymi."

Jak informował raport angielskiej gazety The Guardian niemieckie sieci otrzymały wsparcie finansowe od dwóch instytucji finansowych: IFC, agendy Banku Światowego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. 

Rzecznik prasowy sieci Kaufland odnosząc się do tematu pożyczek dla Grupy Schwarz z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju napisał: „część kredytu z banku EBOiR, która została zaciągnięta przez naszą firmę, to tylko jedno ze źródeł finansowania rozwoju przedsiębiorstwa w Polsce. Kredyt ten regularnie spłacamy wraz z odsetkami. Pożyczona kwota przyczyniła się nie tylko do zatrudnienia u nas na stałą umowę o pracę ponad 15.500 osób (wszystkich zatrudnionych w firmie- red.), lecz także pomogła oferować wysokiej jakości towary po najniższych cenach“.

Jednak zgodnie z monitoringami Koszyka cen prowadzonego przez redakcję dlahandlu.pl od 2009 roku w największych sieciach handlowych, tańsze produkty niż Lidl i Kaufland wielokrotnie dostępne były m.in. w sieci Auchan.

Komentująć pożyczkę dla Lidla i Kauflandu, Waldemar Nowakowski, prezes PIH napisał: "Miliard dolarów to równowartość rocznych obrotów dużej sieci handlowej, dlatego udzielenie tak wysokiego kredytu jest zdumiewające. Polskie sieci raczej na takie, a nawet mniejsze pożyczki nie mogą liczyć. Dlatego budzi wątpliwości, czy tego rodzaju działania nie naruszają konkurencji na
rynku? Rzadko bowiem zdarza się, by sieć handlowa otrzymała równowartość co najmniej swoich kilkumiesięcznych obrotów. Dziwią także rzekome przyczyny udzielania tego kredytu, m.in.
zapewnienie Polakom dostępu do taniej żywności, wyrównanie bogactwa krajów. Tego rodzaju argumentacja pasuje bardziej do państw trzeciego świata, a nie do jednej z bardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek w Unii Europejskiej. Inny cel to zapewnienie dobrej jakości produktów – zdecydowanie polska żywność już jest dobrej jakości i mogą to potwierdzić klienci wszystkich sieci obecnych na rynku. Niestety niewiele osób i instytucji wspiera polski handel, a mimo to
zachował on unikalną w Europie strukturę i nie dał się zdominować dyskontom i hipermarketom, których rozwój słabnie w naszym kraju. To wydarzenie jest kolejnym utrudnieniem dla polskich sklepów, mamy nadzieję, że mimo to pozostaną na rynku i wciąż będą sobie dobrze radzić - czytamy w oświadczeniu PIH.

 • Klient 2015-08-05 23:42:44

  Gdzie w poznanskich i wielkopolskich lidlach znajde produkty regionalne takie jak chleb z dobrej lokalnej piekarni, rogale swietmarcinskie, mieso z lokalnej masarni czy warzywa z gieldy na Franowie?

 • Kriss 2015-08-05 17:49:23

  "zdrowa tania żywność" w Lidl? BUAHAHA!

  Myslą ludzie że kupują gesty sok malinowy - a to syrop glukozowo-fruktozowy, maliny ma MOŻE 5 TYSIĘCZNYCH części całości :)

 • miro 2015-08-04 14:52:59

  Dobre... zatrudnili 15,5tys a spowodowali zwolnienie 100tys.. Filozofia "rozwoju"IIIRP. Zniszczyć swoich.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  20,65

 • Śr

  11,93

 • Min

  9,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4649

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane