PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Bankowiec: Producent musi uzyskać zgodę sieci na korzystanie z faktoringu

www.portalspozywczy.pl 16 stycznia 2013 17:35

Dostawcy do sieci handlowych mogą mieć problem ze skorzystaniem z usługi faktoringu, jeśli sieć handlowa nie zgodzi się na cesję wierzytelności - zauważa Damian Oszajca, dyrektor Raiffeisen Bank Polska SA. Jego zdaniem, ten problem dotyczy większości sieci handlowych w Polsce i w krajach Europy Zachodniej, jednak tam świadomość rynku jest większa i producentom łatwiej jest otrzymać zgodę na cesję.


- Najczęstszą przeszkodą w skorzystaniu z usługi faktoringu jest zakaz cesji wierzytelności w umowach handlowych. Jeżeli firma sprzedaje np. do sieci handlowej i w umowie ma zakaz cesji wierzytelności, wówczas takiego kontrahenta nie można objąć faktoringiem - mówi Damian Oszajca, dyrektor ds. sprzedaży faktoringu - klienci strategiczni Raiffeisen Bank Polska SA.
- Jest to w zasadzie główny problem przy faktoringu, bo taką formę finansowania jest firmom stosunkowo łatwiej uzyskać niż np. kredyt. Jeżeli firma nie do końca ma dobrą sytuację finansową, to może nie uzyskać kredytowania. W przypadku faktoringu jest nie tylko istotny przedsiębiorca który potrzebuje finansowania ale przede wszystkim struktura transakcji - dodaje.
Jego zdaniem, świadomość produktu jakim jest faktoring rośnie wśród przedsiębiorców, dzięki temu coraz częściej wyrażają zgodę na cesję należności przy faktoringu.
Ocenia on, że większość sieci handlowych stosuje w swoich umowach zakaz cesji, ale część z nich wyraża zgodę na cesję w momencie gdy dostawca chce ich objąć faktoringiem. - Niektóre sieci wyrażają zgodę jedynie dla niektórych dostawców, w zależności od tego, jak istotny jest to dla nich dostawca - podkreśla Damian Oszajca.
Dodaje, że podobny problem występuje także w krajach Europy Zachodniej, jednak już np. w Wielkiej Brytanii dużo łatwiej jest uzyskać zgodę na cesję , ze względu na większą świadomość rynku. - Faktoring w Polsce mimo dużego wzrostu zainteresowania tym produktem nie jest jeszcze aż tak bardzo rozpoznawalnym produktem finansowym. Stąd zdarza się niechęć firm do objęcia ich faktoringiem przez dostawców - mówi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane