BCC za zachętami zamiast kar w ustawie o niemarnowaniu żywności

Autor: dlahandlu.pl 15 lutego 2018 10:05

Trwają prace, w połączonych komisjach Sejmu RP, nad senackim projektem ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Business Centre Club pozytywnie ocenia próbę ustawowej interwencji w kwestię zapobiegania marnowaniu żywności.

 

Jednak zdaniem BCC projekt ustawy ogranicza działania w zasadzie wyłącznie do obszaru dystrybucji, która wg statystyk odpowiada za zaledwie 5% marnowanej żywności. Ustawa pomija efektywność wykorzystania produktów spożywczych na pozostałych etapach cyklu – produkcji i w szczególności konsumpcji w gospodarstwach domowych, choć to właśnie na tym ostatnim etapie dochodzi do zdecydowanej większości zjawiska marnotrawienia żywności. BCC proponuje objęcie ustawą także producentów żywności, przy czym zgodnie z poniższymi uwagami, zwiększenie udziału producentów w procesie oszczędzania żywności powinno być dokonane w formie zachęt, a nie obowiązków obwarowanych groźbą sankcji finansowych.

Po drugie ustawa nakłada na handlowców kolejne obowiązki i sankcje za ich niewykonywanie. Projektowana ustawa przewiduje m. in. obowiązki zawierania z organizacjami pożytku publicznego, pod groźbą kar pieniężnych, umów dotyczących nieodpłatnego przekazywania żywności, dodatkowe zobowiązania w zakresie raportowania i opłaty karne za zmarnowaną żywność. BCC proponuje wprowadzenie systemu zachęt dla przedsiębiorców, natury podatkowej i finansowej, które skłoniłyby firmy do jeszcze bardziej ścisłej współpracy z organizacjami pożytku publicznego w zakresie przeciwdziałania marnowaniu żywności. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,89

  • Śr

    3,88

  • Min

    2,97

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4649

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane