PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Beacony usunięte z Nowego Jorku jako zagrożenie dla prywatności

Autor: wirtualnemedia.pl 7 października 2014 12:59

500 elektronicznych czujników zwanych beaconami zainstalowano w budkach telefonicznych na Manhattanie. Kilka godzin później burmistrz Nowego Jorku polecił je usunąć jako zagrożenie dla prywatności mieszkańców miasta - podały wirtualnemedia.pl

Beacony zainstalowała zajmująca się reklamą zewnętrzną firma Titan, która otrzymała na to zezwolenie od amerykańskiego Departamentu Technologii Informacyjnych i Telekomunikacji (DoITT). Rzecznik tej instytucji oświadczył, że urządzenia zostały zamontowane jedynie w celach badawczych i nie zostaną wykorzystane do użytku komercyjnego. Z kolei przedstawiciele Titana twierdzą, że zamontowanie beaconów ma jedynie charakter testu, który ma sprawdzić ich przydatność do rozmaitych celów komunikacyjnych.

Beacony to niewielkie elektroniczne moduły, które łączą się bezprzewodowo z urządzeniami mobilnymi (smartfonami czy tabletami) i mogą wchodzić z nimi w interakcję. Polega ona między innymi na wysyłaniu do użytkowników reklam, komunikatów marketingowych czy planów konkretnych lokalizacji. Aby firma lub marka mogła przesłać do posiadacza urządzenia wiadomość musi on zainstalować odpowiednią aplikację i wyrazić zgodę na otrzymywanie określonych treści.

Po zainstalowaniu beaconów w Nowym Jorku pojawiły się obawy, że urządzenia te będą nie tylko wysyłały reklamy do przechodniów, ale także gromadziły informacje na temat zachowań czy lokalizacji użytkowników. Tym podejrzeniom zaprzeczyła zarówno agencja Titan, jak i firma Gimbal, która jest producentem samych czujników. Jej przedstawiciel wyjaśniał, że beacony jako osobne urządzenia nie są w stanie wysyłać żadnych informacji, ani tym bardziej zbierać danych na temat adresatów przekazu. Konieczne jest do tego wspomniane wcześniej oprogramowanie, a także akceptacja ze strony użytkownika.

Władze Nowego Jorku nie dały jednak wiary tym zapewnieniom. Już kilka godzin po nagłośnieniu w internecie informacji o zamontowaniu beaconów zwróciły się one do Titana z żądaniem usunięcia czujników z budek telefonicznych na Manhattanie. Phil Walzak, rzecznik nowojorskiego ratusza oświadczył, że podstawą do demontażu czujników są wątpliwości, które budzą one wśród mieszkańców miasta. Nie wiedzą oni jakie dane są przekazywane pomiędzy smartfonami a beaconami i do czego te dane mogą zostać wykorzystane. Ponieważ tej pewności nie mają także władze miejskie, podkreślił Walzak, zatem wystąpiły do agencji Titan o usunięcie beaconów, co ma nastąpić w ciągu kilku kolejnych dni - czytamy w wirtualnemedia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane