Będą limity na zatrudnianie obcokrajowców przez unijną dyrektywę?

3 marca 2017 09:27

Polska musi wdrożyć unijne przepisy dotyczące zatrudniania pracowników sezonowych z krajów trzecich, w tym zza wschodniej granicy. Projekt nowelizacji w tej sprawie przygotował resort pracy.

Nowe przepisy mają uszczelnić system, tłumaczy Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

- Szersze są możliwości wydania decyzji odmownej, jeśli chodzi o wydawanie zgód na pracę obcokrajowców w Polsce. Ma to służyć eliminowaniu fikcyjnego zatrudniania osób, które w rzeczywistości nie podejmują pracy, tylko przyjeżdżają do naszego kraju w zupełnie innym celu, choćby po to, by pojechać później dalej na Zachód – wyjaśnia gość radiowej Jedynki. 

Uregulowanie tej kwestii niezbędne jest także dlatego, że w ubiegłym roku liczba zatrudnionych cudzoziemców w Polsce była rekordowa, dodaje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

- I to zarówno w procedurze uproszczonej, czyli na podstawie tzw. oświadczeń, czyli to te krótkoterminowe okresy zatrudnienia, do 6 miesięcy, jak również na pobyty stałe czy sezonowe. W ubiegłym roku mieliśmy ponad 1 260 000 wystąpień o oświadczenie – to nie jest równoznaczne z przyjazdem tylu osób – z czego 26 proc. dotyczyło rolnictwa. Ile dokładnie osób przyjeżdża, tego nie wiadomo, dlatego prowadzimy prace nad zmianą z jednej strony dyrektywy sezonowej, ale też nad uszczelnieniem systemu oświadczeniowego – mówi wiceminister.

Resort pracy chce m.in. wprowadzić limity liczby udzielanych zezwoleń. Problem w tym, że nie wiadomo, w jakim trybie będzie to się odbywało i z jakim wyprzedzeniem firmy będą otrzymywać o tym informacje, podkreśla Łukasz Kozłowski.

- Generalnie nie jesteśmy entuzjastami wprowadzania limitów, ale jeśli już taka jest intencja rządu, to z pewnością powinny zostać ustalone dosyć jasne zasady określania tych limitów. To jest bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie przedsiębiorcom będzie trudno planować swoją działalność, to, ilu będą mogli sprowadzić pracowników nie tylko w danym roku, ale i w kolejnych latach – uważa ekspert.

Obawy przedsiębiorców budzi możliwość wprowadzenie opłat za złożenie wniosku lub oświadczenia o potrzebie zatrudniania obcokrajowców. Jak podkreślają, przy pracy krótkoterminowej może to skutecznie zniechęcać przedsiębiorców.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,55

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane