PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Będzie dalsza walka funduszy o Eko Holding?

Autor: RW 30 września 2012 14:34

W poniedziałek, 1 października zarząd Eko Holding musi ogłosić kolejne Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie. Nowe NWZA może odbyć się już 22 października, chyba, że zarząd zdecyduje się je opóźnić.

Przed dwoma tygodniami, 17 września Allianz PTE złożył wniosek o zwołanie NWZA, w programie którego jest wybór członków rady nadzorczej spółki przez głosowanie grupami. Według przedstawicieli funduszy będących akcjonariuszami spółki, może to oznaczać nowe otwarcie w toczącej się kampanii o kontrolę nad sprawami spółki.

- Od dłuższego czasu Allianz PTE i inne fundusze rozmawiały z panem Krzysztofem Gradeckim na temat powołania niezależnego członka rady nadzorczej. Ogłoszenie przerwy na ostatnim NWZA można odczytywać jako grę na zwlokę. W tej sytuacji akcjonariusze mniejszościowi zdecydowali się na wykorzystanie przysługującej im możliwości powołania członka RN przez glosowanie grupami - mówi Grzegorz Zubrzycki, wiceprezes i dyrektor Departamentu Inwestycji PTE Allianz.

Zdaniem ekspertów zajmujących się prawem, taka procedura wyboru członka rady nadzorczej daje funduszom więcej możliwości prowadzenia nadzoru w Eko Holding niż w przypadku standardowego wyboru, prowadzonego podczas piątkowego walnego zgromadzenia.

- Wybór niezależnego członka rady nadzorczej na podstawie 385 KSH, przez głosowanie grupami daje akcjonariuszom mniejszościowym większe uprawnienia kontrolne. Taki członek rady nadzorczej, oddelegowany przez grupę akcjonariuszy, może wykonywać swoje czynności w ramach stałego indywidualnego nadzoru, w tym także przeglądać księgi spółki i wszystkie inne jej dokumenty. W niektórych przypadkach taki członek może uzyskać uprawnienie do uczestnictwa w posiedzeniach zarządu z głosem doradczym - mówi mecenas Lejb Fogelman z kancalerii Greenberg Traurig.

Niezależnie od szans powodzenia wezwania Adventu, fundusze deklarują, że będą chciały uzyskać od zarządu więcej wyjaśnień. Kontrowersje akcjonariuszy mniejszościowych budzą niektóre decyzje zarządu spółki, począwszy od obstrukcji wobec powołania ich przedstawiciela w RN, ale też akceptacji państwa Gradeckich dla wezwania Adventu, przy odmowie rozważenia innych ofert.

Zgodnie z Dobrymi Praktykami Spółek notowanych na GPW, co najmniej dwóch członków RN powinno spełniać kryteria niezależności. Obecnie rada nadzorcza Eko Holding składa się obecnie z pięciu osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane