PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Beneficjenci programu 500 plus ruszyli na duże zakupy

19 lipca 2016 19:33

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS liczona w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w czerwcu o 4,6 proc. r/r wobec wzrostu o 2,2 proc. w maju, co było powyżej naszej prognozy (3,9 proc.) i konsensusu rynkowego (3,7 proc.).

- Liczona w cenach stałych sprzedaż detaliczna zwiększyła się w czerwcu o 6,5 proc. r/r wobec wzrostu o 4,3 proc. w maju. Tym samym zrealizował się nasz scenariusz przedstawiony przed miesiącem, zgodnie z którym tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w czerwcu wyraźnie przyspieszy ze względu na realizowane z wyrównaniem (a więc większe niż w kwietniu i maju) wypłaty środków w ramach programu 500 plus - mówi Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Dodaje, że zgodnie z informacjami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wypłaty z programu 500 plus w czerwcu wyniosły ok. 2,69 mld zł wobec 2,2 mld zł w maju i 0,13 mld zł w kwietniu.

- Część beneficjentów programu 500 plus do tej pory wstrzymywała się bowiem z wydatkami, aż skumulowany poziom wypłat pozwolił im zrealizować bardziej kosztowne zakupy (m. in. dóbr trwałego użytku). Wsparcie dla takiej oceny stanowi silny wzrost realnej dynamiki sprzedaży w kategoriach "meble, RTV, AGD” (14,2 proc. r/r w czerwcu wobec 6,8 proc. w maju) oraz "tekstylia, odzież, obuwie” (20,8 proc. wobec 18,6 proc.) - mówi Jakub Olipra.

Zaznacza, że w kierunku wzrostu sprzedaży w kategorii "meble, RTV, AGD” w czerwcu najprawdopodobniej oddziaływała również wyższa sprzedaż telewizorów związana z Euro 2016.

- W całym II kw. sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 5,4 proc. wobec wzrostu o 4,1 proc. w I kw., co stanowi wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą realna dynamika konsumpcji prywatnej wzrośnie do 4,2 proc. r/r w II kw. wobec 3,2 proc. w I kw. - mówi ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane