PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Benetton wypłaci rekompensaty poszkodowanym i rodzinom ofiar katastrofy Rana Plaza

Autor: wyborcza.biz 21 lutego 2015 11:04

Włoski potentat odzieżowy uległ presji ponad miliona internautów i ogłosił właśnie, że zasili fundusze potrzebne na rekompensaty poszkodowanym i rodzinom ofiar katastrofy Rana Plaza. Zginęło wtedy 1127 osób - pisze wyborcza.biz.

Tragedia wydarzyła się w kwietniu 2013 roku . Ośmiopiętrowy budynek Rana Plaza stał w Dhace, stolicy Bangladeszu. Pracowały w nim setki osób szyjących odzież dla największych światowych koncernów z tej branży.

W serwisie Avaaz pod listem do szefa Grupy Benetton podpisało się ponad milion osób. Apelują w nim o dołączenie się do finansowania rekompensat dla ofiar i rodzin osób, które zginęły w katastrofie. Ich głos został w końcu usłyszany.

Benetton właśnie oznajmił, że wyłoży pieniądze. Firma napisała, że "uznaje zasady sprawiedliwego i równego udziału w sprawie odszkodowań". Nie wiadomo jeszcze, jaką kwotę Benetton przeznaczy na rekompensaty. Do tej pory wielkie firmy wyłożyły na pomoc ofiarom i ich rodzinom 21 mln dol., a w sumie do wypłacenia wszystkich rekompensat potrzeba jeszcze 9 mln dol. Internauci, którzy podpisali się pod listą, liczą, że właśnie tyle wpłaci Benetton.

Katastrofa Rana Plaza była początkiem światowej dyskusji na temat warunków pracy i płacy azjatyckiej taniej siły roboczej, którą w dużej mierze są szwaczki. Bangladescy uczeni rozpoczęli sprawdzanie stanu technicznego innych budynków, w których tania siła robocza pracowała dla zachodnich koncernów - okazało się, że większości z nich grozi zawalenie. Raport instytucji Clean Clothes potwierdził także, że pracujący w nich ludzie otrzymują głodowe wynagrodzenie i mają niewiele praw pracowniczych. Jedna sztuka odzieży, którą szyją, często kosztuje więcej, niż cała ich miesięczna pensja - podaje wyborcza.biz.


Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane