PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

BICE: Siła deflacji się wyczerpuje

Autor: PAP 14 maja 2015 10:48

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w maju br. się obniżył. Dane wskazują jednak na wyczerpywanie się sił deflacyjnych - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W maju ponownie obniżyły się, w porównaniu z ubiegłym miesiącem, oczekiwania przedsiębiorców co do wzrostu cen wytwarzanych przez nich produktów.

Z danych BIEC wynika, że najwyższą skłonność do podnoszenia cen wyrażają przedstawiciele przemysłu papierniczego i farmaceutycznego. Z kolei obniżki planują przede wszystkim producenci odzieży.

Podobne tendencje autorzy badania zaobserwowali w przypadku oczekiwań konsumentów na temat kształtowanie się cen detalicznych. - W lutym br. po raz pierwszy od lipca ub.r. nieznacznie przybyło tych przedstawicieli gospodarstw domowych, którzy w najbliższej przyszłości spodziewali się ich wzrostu. W ostatnich dwóch miesiącach oczekiwania na wzrost cen ponownie uległy osłabieniu - czytamy.

Eksperci BIEC stwierdzili, że zarówno ostatnie dane na temat sprzedaży detalicznej jak i wyniki badań ankietowych konsumentów wskazują na niewielki wzrost ich skłonności do dokonywania zakupów. - Związane to jest z utrzymującym się od początku roku ponad 4 proc. wzrostem wynagrodzeń i rosnącą liczbą osób pracujących. Najprawdopodobniej przełoży się to w najbliższych miesiącach na ożywienie konsumpcji, ale jednocześnie podniesie jednostkowe koszty pracy w przedsiębiorstwach i wpłynie na wyhamowanie tendencji deflacyjnych - uważają eksperci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,98

  • Śr

    3,22

  • Min

    2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane