BIEC: Wskaźnik przyszłej inflacji wzrósł w listopadzie

Autor: PAP 13 listopada 2017 09:26

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen, wzrósł w listopadzie 2017 r. o 0,6 pkt, trzeci miesiąc z rzędu - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Zgodnie z poprzednimi danymi BIEC w październiku WPI osiągnął poziom 80,5 pkt, a we wrześniu 79,9 pkt. W komunikacie BIEC wskazano, że listopadowy wzrost wskaźnika był drugim z kolei, kiedy wzrost ten był znaczący z punktu widzenia spodziewanej w najbliższym czasie presji inflacyjnej.

"Do czynników o charakterze popytowym, wynikających ze wzrostu dochodów gospodarstw domowych w ostatnim roku, dochodziły kolejno: wzrost oczekiwań inflacyjnych wśród uczestników rynku, zaś w ostatnich miesiącach znaczenia nabrały czynniki kształtujące koszty prowadzenia działalności gospodarczej" - napisano.

Wyjaśniono, że od ponad roku przedsiębiorcy ponoszą wyższe koszty zatrudnienia. Wynika to nie tylko z panującej obecnie sytuacji na rynku pracy - braku pracowników i w konsekwencji znaczącego wzrostu wynagrodzeń - ale jest również konsekwencją urzędowego podnoszenia płacy minimalnej.

"Już za kilka miesięcy, od początku 2018 roku wzrośnie ona o kolejne 100 zł. Wzrost płacy minimalnej nie tylko bezpośrednio przekłada się na wyższe koszty ponoszone przez pracodawców zatrudniających najniżej uposażonych pracowników. Wywołuje również presję na podwyżki u pracowników wykwalifikowanych, zarabiających powyżej minimum płacowego, którzy w obliczu wzrostu minimalnego wynagrodzenia czują się niedopłaceni" - zauważono.

Zdaniem BIEC kolejny istotny czynnik podnoszący koszty funkcjonowania firm wynika z bardzo wysokiego wykorzystania mocy wytwórczych. Od początku roku, w przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego oscyluje ono wokół historycznych maksimów wynoszących średnio około 80 proc.

"Utrzymujące się od dłuższego czasu tak wysokie wykorzystanie mocy, zwiększa koszty napraw i remontów. Przedsiębiorstwa dawno powinny były zacząć inwestować. Nie czynią tego ze względu na panującą w biznesie niepewność oraz zmniejszającą się zdolność kredytową sektora prywatnego" - oceniono.

Zauważono, że w ostatnim czasie pojawił się dodatkowy czynnik podnoszący koszty, a wynikający ze wzrostu cen ropy. Dla przedsiębiorców oznacza to wyższe koszty importu tego surowca, a w kolejności wyższe ceny benzyny i wyższe ceny transportu.

"Na razie trudno ocenić jak długo i jak mocno zawirowania polityczne w Arabii Saudyjskiej wpłyną na ceny ropy. Nie mniej jednak okres niskich cen na ten surowiec zapewne należy już do przeszłości" - komentuje BIEC.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    10,99

  • Śr

    7,12

  • Min

    5,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8739

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane