Biedronka w Świeciu była otwarta nielegalnie w niehandlową niedzielę

Autor: Dziennik.pl 10 kwietnia 2018 11:00

Biedronka w Świeciu była otwarta nielegalnie w niehandlową niedzielę Fot. Shutterstock.com

Inspektor pracy uznał, że sklep Biedronki w Świeciu był otwarty nielegalnie w niedziele objętą zakazem handlu, 18 marca. Protokół po rozpoznaniu zastrzeżeń został już podpisany - powiedział portalowi Dziennik.pl, Waldemar Adametz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Ostatecznie tę kwestię rozstrzygnie sąd. Za złamanie zakazu może grozić kara do 100 tys. zł.

Zakaz handlu w niedzielę wzbudzał spore kontrowersje. Szczególnie, że w ustawie przewidziano liczne wyjątki, które pozwalały ten zakaz omijać. Z jednego z nich – możliwości prowadzenia placówki handlowej na dworcu korzysta Biedronka. To pozwoliło jej otworzyć w pierwszą niedzielę z zakazem handlu pięć placówek (m.in. na dworcu Warszawa Centralna), a w kolejną niedzielę – 18 marca - aż siedem sklepów.

Jeden z nich – zlokalizowany w Świeciu, w województwie kujawsko-pomorskim wzbudzał jednak poważne podejrzenia Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy, który przed świętami wielkanocnymi skontrolował placówkę. Sklep co prawda znajduje się w budynku dawnego dworca, widnieje na nim nadal napis „dworzec autobusowy”, ale stoi obok dworca autobusowego. W środku nie ma kas biletowych, poczekalni czy dyspozytorni. Wiaty, gdzie pasażerowie mogą czekać na swój autobus również są położone na zewnątrz. Jak wynika z informacji zdobytych przez Dziennik.pl, placówka w Świeciu powinna zostać objęta zakazem handlu i w niedzielę pozostać zamknięta. Tym samym, otwierając ją 18 marca, Jeronimo Martins Polska postąpiło niezgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. W ostatnią niedzielę 8 kwietnia Biedronka w Świeciu była już nieczynna.

- W naszej ocenie obiekt, w którym znajduje się sklep, spełnia określone w ustawie wymogi dworca, w tym przypadku autobusowego. Do protokołu PIP wnosiliśmy stosowne zastrzeżenia. Oczywiście do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia statusu tego budynku w dialogu z właściwymi instytucjami publicznymi, sklep w tej lokalizacji w kolejne niedziele objęte zakazem handlu pozostanie nieczynny - poinformowało naszą redakcję biuro prasowe Jeronimo Martins Polska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane