PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Biedronka wesprze swój rozwój także przejęciami

Autor: portalspozywczy.pl 6 lutego 2012 21:56

W ciągu ostatnich czterech miesięcy 2011 r. sieć Biedronka sfinalizowała przejęcie 21 sklepów. Dziewięć placówek w Warszawie i okolicach kupiła od sieci MarcPol, a pozostałe 12 sklepów od trójmiejskiej spółki Zatoka. To pokazuje, w jaki sposób operator będzie chciał zrealizować ambitny plan otwarcia do 2015 r. 3 tys. sklepów Biedronka w Polsce.

Nawet przy planach otwierania ponad 250 sklepów rocznie, rozwój organiczny może nie wystarczyć aby osiągnąć w tak krótkim czasie skalę 3 tys. placówek.  Aby być pewnym zrealizowania swojej strategii rozwoju, Jeronimo Martins musi skrupulatnie analizować rynek (pod kątem nasycenia rynku sklepami Biedronki) i negocjować przejęcia niewielkich grup sklepów liczących od kilku do kilkunastu placówek handlowych, w miastach gdzie Biedronka nie zdobyła jeszcze dominującej pozycji.

- Jesteśmy w stanie przejmować mniejsze sieci, większych nie - z uwagi na prawo antymonopolowe. Analizujemy co się dzieje na rynku, staramy się brać udział we wszystkich możliwych transakcjach, które się zdarzają - tłumaczy Tomasz Suchański.

Cele akwizycyjne muszą być wybierane bardzo ostrożnie, aby nie narazić się, jak to miało miejsce w przypadku przejęcia sieci Plus Discount na spór z UOKiK. To nie łatwe zadanie, przy tak dużej skali działalności.

Ze względu na skalę działania (sieć ma ponad 1,85 tys. sklepów w ponad 750 miejscowościach) Biedronka nie jest więc w stanie przejmować dużych sieci handlowych. Skupi się zatem na rozmowach z niewielkimi lokalnymi operatorami.

Nie wyklucza to jednak negocjacji z największymi operatorami, np. ws. zakupu kilku wybranych placówek. Przykładem są przejęcia sklepów od sieci Carrefour, od której Biedronka przejęła już (w sumie) kilkadziesiąt placówek handlowych, których francuski operator pozbył się ze względu na gorsze od oczekiwań wyniki finansowe i nietrafione lokalizacje (chodzi głównie o byłe sklepy Albert, przejęte od sieci Ahold).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane