Biedronka zażądała od dostawców produktów mleczarskich obniżenia cen o 15-20 proc

Autor: dlahandlu.pl 15 kwietnia 2015 11:12

Biedronka zażądała od dostawców produktów mleczarskich obniżenia cen o 15-20 proc fot. shutterstock

Z początkiem kwietnia Biedronka zażądała od dostawców produktów mleczarskich obniżenia cen o 15-20 proc. Branża zdecydowała się szukać wsparcia w instytucjach rządowych.

Polska Izba Mleka i Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka skierowała do Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego oraz Premier Ewy Kopacz pismo odnośnie skutków obniżania cen zakupu produktów mleczarskich przez sieci handlowe działające na polskim rynku.

- Z wielkim zaniepokojeniem obserwujemy działania międzynarodowych sieci handlowych, szczególnie JMP, właściciela sieci Biedronka. Polityka sukcesywnego, nieuzasadnionego żądania obniżania cen dostawcom produktów mleczarskich była przez nas sygnalizowana i podnoszona wielokrotnie. W ostatnich dniach te działania nasiliły się ponownie. Żądania natychmiastowego obniżania cen podstawowych produktów mleczarskich pojawiły się wraz z zakończeniem systemu kwotowania mleka. Zdaniem kierownictwa JMP uwolnienie rynku mleka spowodowało obniżkę cen na rynku europejskim. (...) - piszą przedstawiciele branży mleczarskiej.

Posiadane przez Izbę informacje m.in. z Europejskiego Obserwatorium Cen i Eurostatu odnośnie cen wskazują na odwrotną sytuację.

- Tymczasem od 1 kwietnia Biedronka zażądała od swoich dostawców produktów mleczarskich obniżenie cen średnio o 15-20 proc. od obecnie obowiązujących. Dla przykładu cena za 1 litr mleka ok. 1,44 zł, śmietanę 18 proc. ok. 1,32 zł, cena masła za 1 kg ok. 11 zł, zaś cena sera żółtego ok. 10 zł za kilogram - czytamy w piśmie Polskiej Izby Mleka i Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

- Nieuczciwe naszym zdaniem praktyki stosowane przez JMP stoją w sprzeczności z zachowaniem równowagi rynkowej. Są namacalnym dowodem wykorzystywania przewagi konkurencyjnej firmy JMP wobec polskich przetwórców - dodają przedstawiciele branży.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ola 2015-05-31 16:11:23

  halo.. teraz 16.60kg na promocji a u innego 13...

 • gość 2015-04-18 13:09:30

  ta, socjal... benefia, sauna czy co? kiedy znajdzie na to czas?

  Poza tym to jest koszt, pięknie się nazywa, że taka szlachetna firma, a ona robi sobie koszt i płaci mniejsze podatki.

  Te wszystkie "socjale" to też firmy, które z Polską niewiele mają wspólnego.

 • kruczek 2015-04-17 08:29:49

  Ta, lepiej lecieć do prywaciarza, gdzie sprzedawczyni dostaje 800 do ręki bez umowy, a za towar się grubo przepłaca :) Biedra ma rozbudowany socjal dla pracowników, nawet dla kasjerów i magazynierów, to musi kosztować.

ZOBACZ WSZYSTKIE (12)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane