BIK: Co trzecia spółka cywilna związana z handlem ma kredyt bankowy

Autor: dlahandlu.pl 29 listopada 2016 11:26

Analiza Biura Informacji Kredytowej wykazała, że 12% spółek cywilnych, aktywnie prowadzących działalność gospodarczą posiada czynne zobowiązanie kredytowe, co trzecia związana jest z działalnością handlową (detaliczną lub hurtową).

Aktualnie na początek września w bazie BIK, gromadzącej dane o polskich przedsiębiorcach znajduje się informacja o historii kredytowej łącznie 785,5 tys. firm i innych podmiotów, z czego czynne zobowiązania kredytowe ma 590 tys. podmiotów. Z porównania bazy BIK Przedsiębiorca i listy aktywnych spółek cywilnych, wynika, że na 224,2 tys. aktywnych firm zarejestrowanych jako spółki cywilne, 26,4 tys. (12%) występuje jako czynny kredytobiorca w bazie BIK Przedsiębiorca. Łączna wartość zobowiązań kredytowych do spłaty spółek cywilnych według stanu na 31 sierpnia 2016 r. wynosiła 4,73 mld zł, a opóźnienia pow. 90 dni były na łączną wartość 421,6 mln zł i dotyczyły 1,5 tys. spółek cywilnych.

8% wśród wszystkich aktywnych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą to spółki cywilne. Udział tych firm w bazie BIK Przedsiębiorca to 5%. Jak wynika z danych BIK ukredytowienie spółek cywilnych wynosi 12%. Oznacza to, że prawie co 9-ma aktywnie prowadząca swoją działalność gospodarczą, spółka cywilna posiada obecnie czynne zobowiązanie kredytowe.

Jak wynika z analiz BIK, najbardziej ukredytowione spółki cywilne mają siedzibę w województwie podlaskim, warmińsko – mazurskim z kolei najmniej aktywne - w województwie mazowieckim.

Prawie co trzecia spółka cywilna, posiadająca kredyt jest związana z handlem
Największy udział kredytów ma Handel detaliczny z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdów mechanicznych (19,2%). Duży udział wśród kredytobiorców spółek cywilnych mają również przedsiębiorcy z handlu hurtowego i branży budowlanej.

Wysoka koncentracja występuje również w przypadku wartości kwoty do spłaty – na spółki cywilne pochodzące z 10 działów PKD przypada 55% łącznego zadłużenia wszystkich spółek cywilnych. 15% łącznej kwoty do spłaty z tytułu zaciągniętych kredytów bankowych mają firmy prowadzące działalność w Handlu detalicznym z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi, a 13% w Handlu hurtowym, z wyłączeniem handlu hurtowego pojazdami samochodowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,38

  • Śr

    4,75

  • Min

    3,62

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane