Bochniarz: zamiast zakazu handlu w niedziele - zgoda na pracę lepiej płatną

Autor: PAP 22 marca 2017 15:09

Zamiast zakazu handlu w niedziele, bardziej racjonalne byłyby rozwiązania dotyczące zgody pracownika na podjęcie zatrudnienia za większą płacę - uważa przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Henryka Bochniarz.

Bochniarz mówiła o tym w środę dziennikarzom w Białymstoku przed obradami Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Rada Dialogu Społecznego ma dopiero otrzymać projekt ustawy w sprawie zakazu handlu w niedziele. Henryka Bochniarz powiedziała, że rada nie wie do końca, w jakiej formule ten projekt trafi do Parlamentu. Wyraziła nadzieję, że debata nad ustawą będzie debatą "na argumenty ekonomiczne, a nie debatą ideologiczną". "My na pewno przedstawimy wszystkie argumenty wskazujące na to, że to nie jest po prostu dobre rozwiązanie dla nikogo" - powiedziała Bochniarz.

"Wydaje nam się, że dużo rozsądniejszym byłoby, żeby wprowadzić po pierwsze dobrowolność, żeby pracownicy wyrażali zgodę na pracę w niedziele, i po drugie, żeby ta praca była po prostu lepiej płatna. Myślę, że wtedy czy studenci, czy osoby starsze, które chciałyby sobie dorobić, miałyby szanse na to, żeby powiększyć swój budżet" - powiedziała Bochniarz.

Szefowa Rady Dialogu Społecznego uważa, że wyłączenie z handlu niektórych niedziel to "złe rozwiązanie", bo zakłóci logistykę, gdyż sieci handlowe funkcjonują w określonym trybie. Będą więc problemy z zarządzeniem ludźmi czy logistyką dostaw towarów. "To jest ogromne wyzwanie" - dodała. Jej zdaniem handel działa w takiej formule, że niedzielne zakazy "są bezsensowne". Wskazała handel internetowy czy sklepy przy stacjach benzynowych, gdzie handel ma być możliwy.

Bochniarz zaznaczyła też, że nie bez znaczenia jest to, że "konsumpcja jest czynnikiem wzrostu polskiej gospodarki". Dlatego - jak mówiła - warto zapytać, co się wydarzy, gdy sklepy zostaną zamknięte - np. jak odczują to sieci, które większość obrotów notują w weekendy. "Wydaje się, że jest to rozwiązanie, które ani konsumentom nie będzie sprzyjało, ani nie będzie sprzyjało tym ludziom, którzy chcieliby w ten sposób zwiększyć swoje dochody" - dodała Bochniarz.

We wtorek rząd zarekomendował z "co najmniej kilkunastoma uwagami" dalsze prace nad obywatelskim projektem ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedziele. Nie określono, ile niedziel zakaz handlu będzie obowiązywał. Rząd nie zgodził się natomiast na karanie więzieniem z złamanie zakazu handlu.

  • moniaJanis 2017-03-23 21:16:13

    Nie rozumiem tego podejścia - pracuje w takim sklepie i świadomie układamy sobie grafik z resztą pracowników. Wiadomo że czasem trzeba pracować w niedziele ale w tygodniu mam np. wolne i taki elastyczny grafik mi pasuje. A teraz co? Obniżka pensji bo dzień mniej w pracy...

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane