Branża handlowa apeluje o niewyłączanie systemów trójstronnych spod max. stawek interchange

Autor: dlahandlu.pl 8 września 2015 11:02

9 września br. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przystąpi do pierwszego czytania poselskiego projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która ma na celu wyłączenie systemów trójstronnych organizacji kartowych spod maksymalnych stawek opłaty interchange. Zdaniem POHiD znacza to, że dwie firmy działające w Polsce w systemie trójstronnym, przez najbliższe 3 lata nie będą musiały stosować przepisów o maksymalnej stawce opłaty interchange, które dziś wynoszą odpowiednio 0,2 proc. dla transakcji kartami debetowymi i 0,3 proc. dla transakcjami kartami kredytowymi.

Temu rozwiązaniu sprzeciwia się 6 dużych organizacji i izb zrzeszających przedsiębiorców w Polsce: POHID, PIH, POPIHN, ZPP, IGHP, BARIP, które podpisały wspólny apel do decydentów o niewyłączanie systemów trójstronnych spod maksymalnych stawek opłat interchange.

Organizacje i izby przedsiębiorców podkreślają, iż wyłączenie systemów trójstronnych spod regulacji ustawowej może umożliwić wzrost udziału w rynku kart o najwyższych kosztach oraz powrót (w niektórych segmentach rynku oraz bankach) do polityki budowania portfela kart opartych na instrumentach płatniczych o wysokich marżach (najbardziej korzystnych dla banków), co w praktyce może odwrócić skutki ostatniej obniżki opłat intechange.

Na koniec apelu organizacje podkreślają, że głównym celem działań europejskich organów ustawodawczych w zakresie kart płatniczych i kredytowych było  łagodzenie obciążeń rynku opłatami z tytułu korzystania z tanich kart. Natomiast proponowane przez posłów zmiany, pod hasłem niewłaściwie pojętego rozwoju konkurencji, zmierzają w odwrotnym kierunku, uprzywilejowując tylko wybranych uczestników rynku, kosztem akceptantów, którzy będą ponosić wyższe opłaty, co może przełożyć się w sposób negatywny na rozwój obrotu bezgotówkowego stymulowanego dziś przez obniżki opłaty interchange.

Jak ocenił NBP największymi beneficjentami obniżek stawek interchange są akceptanci, w szczególności najwięksi, którzy dzięki zmniejszeniu interchange znacznie ograniczyli swoje koszty związane z akceptacją kart.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    12,01

  • Min

    8,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane