Branża o projekcie ustawy ws. walki z nieuczciwymi praktykami

www.portalspozywczy.pl 10 sierpnia 2016 14:21

- Każda nieuczciwa praktyka powinna być eliminowana. Więc co do zasady jesteśmy za podejmowaniem wszelkich działań regulujących współpracę biznesową. Mamy nadzieję, że dzięki temu wzrosną szanse na podbój rynku mniejszych polskich firm, które mają zdecydowanie słabszą siłę przebicia niż zagraniczne koncerny – podczas gdy jakość oferowanych produktów nie odbiega od zagranicznych - mówi Łukasz Kotaniec, członek zarządu firmy Kotaniec – producenta sosów Folwark.

Michał Lasocki, prezes firmy Intenson Europe, która produkuje superfoods, jest zdania, że ustawa trafi raczej tylko w nieuczciwych sprzedawców chcących coś dodatkowo ugrać na transakcji. - W mojej opinii te zmiany powinny pomóc w konkurencyjnym traktowaniu mniejszych podmiotów i zerwaniu monopolu dużych korporacji - dodaje szef Intenson.

- Moim zdaniem jest to dobre rozwiązanie, ponieważ teoretycznie będzie pewien straszak z którego producenci będą mogli w pewnym stopniu korzystać. Rozwiązania w tej ustawie są trafne. Polscy konsumenci chcą kupować polską żywność a więc wątpliwe według mnie jest to, że sieci handlowe będą chciały zakończyć handel polskimi produktami spożywczymi. Na mój biznes może to raczej wpłynąć pozytywnie - mówi Bartosz Głodowski, prezes Beer Fingers.

Z kolei Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska SA, przypomina, że nieuczciwe praktyki nie są czymś nowym w łańcuchu dostaw. Niemniej jednak temat ten stał się szczególnie istotny w obliczu niskich cen żywności, które sprawiają, że uczestnicy łańcucha dostaw, zwłaszcza na jego początkowym i środkowym odcinku są bardziej podatni na ewentualne nieuczciwe zachowania ze strony swoich partnerów handlowych.

Zdaniem analityka projekt ustawy jest krokiem w dobrym kierunku. - Jest to próba rozwiązania od lat zaniedbywanego problemu, o czym świadczy fakt, że Polska wprowadza ustawę regulującą kwestię nieuczciwych praktyk handlowych jako jeden z ostatnich krajów UE.

Więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane