Branża ocenia skutki potencjalnego zakazu handlu w niedziele

Property News 6 czerwca 2016 09:31

Zakaz handlu w niedziele ma dwa oblicza. Pomysłodawcy projektu zapewniają: to ulga dla pracowników, a przedstawiciele branży na to: dojdzie do zwolnień. Co naprawdę mogą przynieść nowe przepisy?

Ryzyko redukcji zatrudnienia to główny argument podnoszony przez branżę handlową w odpowiedzi na pomysły polityków. Zapowiadane nowe przepisy spotkały się ze zgodną krytyką całego środowiska: od sieci handlowych, przez deweloperów komercyjnych, po organizacje branżowe. - Na świecie, dla pobudzenia ekonomicznego rynku, stosuje się raczej wydłużenie czasu pracy w handlu – uważa Katarzyna Zawadzka, prezes Hexeline. Zdaniem prezes Hexeline dla wielu firm zakaz handlu w niedziele może oznaczać konieczność zbudowania nowego modelu biznesowego, nowego planu działalności, określenia nowych budżetów, a tym samym reorganizacji. - Pociąga to za sobą wiele skutków ekonomicznych, które mogą okazać się bardzo trudne do zniesienia dla wielu polskich przedsiębiorców – podsumowuje.

- Kawiarnie i restauracje w centrach handlowych obecnie generują nawet około 40 proc. przychodu właśnie w niedziele. Należy także pamiętać, że centra handlowe nie służą tylko do robienia zakupów, a coraz częściej to miejsca spędzania wolnego czasu – mówi Krzysztof Brączek, dyrektor centrum handlowo-rozrywkowego Gemini Park Bielsko-Biała. - Klienci najwięcej czasu mają właśnie w weekendy i to wtedy centra handlowe notują najwyższą odwiedzalność - szczególnie te zlokalizowane poza centrum miasta. Jeden dzień handlowy mniej to duże straty.

Aleksander Walczak, szef Dekady zwraca uwagę na jeszcze jeden negatywny skutek – wzrost opłat dla najemców, a w konsekwencji wyższe ceny produktów i usług.

To prosta arytmetyka. Centrom handlowym i najemcom odpadnie drugi co do wielkości obrotów i odwiedzalności dzień w tygodniu, w którym wyniki – przynajmniej w naszych obiektach - są lepsze o około 20 proc. Nie możemy liczyć na to, że zyski, np. z zakupów impulsowych w pozostałe dni tygodnia zrekompensują zakaz handlu w niedzielę – mówi prezes Dekady i dodaje, że nie nadrobi tego m.in. gastronomia. - Nie ma takiej możliwości, by wypić czy zjeść w tygodniu więcej, bo nie będzie na to szansy w niedzielę. Dotyczy to również wielu punktów usługowych i części handlowych, które muszą się liczyć z okrojonymi przychodami i bezpowrotną stratą – podsumowuje.

Po zredukowaniu handlowego tygodnia, stałe koszty trzeba będzie rozłożyć na pozostałe sześć dni. To z kolei spowoduje wzrost np. czynszu dla najemców i z pewnością przełoży się na ceny towarów.

 • fdddd 2016-10-09 16:29:24

  A mnie niedziela tak wku ...ia że nie mogę . Najgorszy dzień w tygodniu.

 • kierownik handlowy 2016-09-09 00:37:14

  To ze ktos lubi prace w handlu nie znaczy bezmozgi baranie ostatniego komentarza ze chxe pracowac w ndz?? Pani kasjerka to nie gorszy sort i jak pani w urzedzie ma prawo spędzić czas w ndz z rodziną. Otwórzmy urzedy w weekendy dlaczego zeby paszport wyrobic musze miec urlop bo co urzedzie do 15 siedzi

 • Pracujaca w nd,.i św, 2016-09-06 16:27:15

  Prawo dla wszystkich pracujących w nd, i św, dlaczego ma dotyczyć tylko handlu. Kodeks jasno wyliczył pracujących w tym systemie. Bezprawiem jest wprowadzić takie zmiany posługując pracownikami z przypadku potrzebnych dyskontom do prostych prac fizycznych tylko robic im sie nie chce to wykorzystuja sytuację zdobycia wolnego w niedziele. Bezmozgi z argumentacją zalosnych jekow i roszczeń. W handlu pracują a liczyć i myśleć ze zrozumieniem to nie. Nikt do pracy was nie zmuszał, jesli nie chcesz pracować w niedzielę to nie zatrudniaj się w handlu leniwi nieudacznicy pierws polecicie zmniejsza się dochody sklepu i pracownicy najnizszego szczebla. Szkoda tylko tych pracowników którzy są prawdzwa obsada tego handlu.

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  14,99

 • Śr

  9,36

 • Min

  6,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane