Branża paliwowa proponuje, by podatek nie obejmował stacji franczyzowych

Autor: wnp.pl 17 lutego 2016 10:33

Polska Izba Paliw Płynnych oraz Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego apelują o uwzględnienie specyfiki branży w projekcie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Firmy paliwowe alarmują, że stacje paliw i ich klienci mają być jednymi z głównych płatników nowego podatku, którego pierwotna wersja przewidywała całkowite zwolnienie sprzedaży paliw spod tego obowiązku, podobnie jak to ma miejsce w sprzedaży energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Ważne dla branży jest przyjęcie odpowiednich rozwiązań w zakresie objęcia podatkiem podmiotów działających w systemie franczyzowym. Krajowe sieci franczyzowe liczą około 1500 stacji na ogólną liczbę około 6600 stacji paliw, stanowią zatem blisko jedną czwartą wszystkich działających w Polsce stacji.

Zdecydowana większość umów franczyzowych obejmuje wyłącznie dostawy paliwa, bez towarów oferowanych przez sklepy, znajdujące się na stacjach. „Uważamy, że w przypadku stacji paliw rozliczanie podatku powinno następować wyłącznie od obiektów własnych” - czytamy we wspólnym stanowisku PIPP i POPiHN.

Jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli rządu, w nowym projekcie ustawy ma zostać zachowane obciążenie sprzedaży w niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy specjalną, najwyższą stawką. Tymczasem sprzedaż paliw stanowi proces ciągły i stacje powinny umożliwić kierowcom ich zakup również w dni świąteczne bez żadnych zakłóceń, a co za tym idzie sprzedaż z tego tytułu nie powinna być penalizowana wyższą stawką podatku.

Proponowane rozwiązania będą wymagać istotnego przeprogramowania systemów fiskalnych zarówno na samych stacjach paliw, jak też w przedsiębiorstwach, zobowiązanych do dokonywania rozliczeń podatku. Oprócz tego, że operacja ta pociągnie za sobą znaczące koszty, to jest ona - w opinii ekspertów - technicznie niewykonalna w 14-dniowym terminie, przewidzianym przez Ministerstwo Finansów.

Dlatego branża paliw ponownie apeluje o uwzględnienie specyfiki handlu paliwami w projekcie ustawy, w szczególności o wyłączenie paliw spod opodatkowania, odpowiednie zdefiniowanie sieci franczyzowych, a także zmianę zapisów, dotyczących opodatkowania stacji paliw w niedziele i dni wolne od pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,25

  • Min

    4,75

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane