Branża tytoniowa czeka na przepisy dotyczące wyglądu opakowań papierosów

Autor: PAP 30 sierpnia 2015 16:16

Branża tytoniowa potrzebuje dłuższych okresów przejściowych, by zdążyć przygotować się do nowych przepisów związanych z unijną dyrektywą tytoniową; w projekcie ustawy brakuje też określenia wyglądu, wielkości i kształtu paczki papierosów - oceniają przedstawiciele branży i politycy.

ektywa tytoniowa, która została przyjęta przez Parlament Europejski w lutym 2014 r., dąży do ograniczenia liczby palaczy. Przewiduje m.in. eliminację papierosów z dodatkami smakowymi czy zwiększenie ostrzeżeń przed skutkami nałogu na paczkach. Choć jej przepisy powinny wejść w życie w 2016 r., to ciągle nie została wdrożona do polskiego prawa. O jak najszybsze wdrożenie nowych przepisów apelowali od miesięcy do rządu przedstawiciele przemysłu tytoniowego, argumentując, że branża potrzebuje czasu, by przystosować się do nowych unijnych regulacji i przestawić produkcję.

Na początku sierpnia zakończyły się konsultacje projektu noweli ustawy o ochronie, który wdraża dyrektywę. Jeszcze nie zajął się nim rząd. W projekcie resort zdrowia umieścił zapis, zgodnie z którym produkcja ma być dostosowana do nowych przepisów do 20 maja 2016 roku.

Branża tytoniowa tymczasem zwraca uwagę, że w dyrektywie jest mowa o końcu lutego 2017 roku jako terminie granicznym wyprzedaży towarów niespełniających wymogów. Pod koniec lipca branża wystosowała apel do premier Ewy Kopacz, w którym podkreślono m.in., że "ze względu na wielomiesięczne opóźnienie rozpoczęcia procesu legislacyjnego terminy zaproponowane w ustawie w zakresie dostosowania produkcji stają się nierealne".

Zdaniem posła Krzysztofa Jurgiela (PiS) data 20 maja 2016 r. jest nierealna i grozi "załamaniem branży". "Potrzebne są okresy przejściowe, na które rząd nie chce się zgodzić. (...)Ponadto nie wpisano w ustawę elementów, które potem mają być regulowane rozporządzeniami. Można było wymagania dotyczące np. opakowań w ustawę wpisać, bo ten brak obecnie utrudnia funkcjonowanie przedsiębiorstwom" - powiedział. Jak dodał, firmy stoją w blokach startowych, bo nie wiedzą, jakie będą ostateczne ustalenia ustawowe i rozporządzenia wykonawcze, a przecież muszą zamówić odpowiednie maszyny. "Nie widać dobrej woli ze strony rządu, aby współpracować z przedsiębiorcami" - ocenił.

Jurgiel uważa, że to, czy projekt zostanie przyjęty przez Sejm w tej kadencji, zależy od rządu. "Jeśli trafiłby na pierwsze czytanie na początku września, to nie widzę problemu. Niektóre ustawy były przyjmowane w trakcie jednego posiedzenia" - wskazał.

 • fery 2015-08-31 12:19:23

  Już nawet politycy PO przyznają, że ustawa przygotowana przez ich ministerstwo jest zła i przysporzy dużo problemów.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,44

 • Min

  4,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane