PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Branża wydawnicza zaniepokojona sytuacją w Matrasie

Autor: gazeta.pl 4 czerwca 2016 15:46

Matras, jedna z dwóch największych sieci księgarń w Polsce nie płaci za dostawy, za czynsz, a do tego właściciel zaraz będzie musiał zacząć spłacać kredyt - czytamy w gazeta.pl.

 

Z posady zrezygnowała dyrektor handlowa Matrasa Jolanta Zyzek. Z informacji gazeta.pl wynika, że Matras zalega też z płatnościami za czynsz w centrach handlowych oraz za towar w wydawnictwach.

Matras zamierzał wiosną tego roku przenieść się do nowego magazynu, który miał usprawnić pracę i zredukować koszty obsługi. Wykonawca zszedł jednak z budowy. Podobno już znaleziono nowego wykonawcę, który ma skończyć pracę latem tego roku.

Od dwóch lat właścicielem Matrasa jest Jerzy Kowalewski, były właściciel m.in. Traffic Clubu w Warszawie. Nazwisko Kowalewskiego od początku budziło niepokój branży. Jeszcze jako właściciel Trafficu przez lata zajmował budynek, nie płacąc właścicielom ani złotówki. W 2013 r. został wyeksmitowany z budynku, w którym prowadził księgarnię o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych.

Kowalewski, żeby przejąć Matrasa od globalnej grupy kapitałowej SEAF, musiał zaciągnąć kredyt. Nieoficjalnie mowa jest o 70-80 mln zł kredytu z Banku Spółdzielczego Wołomin (SK Bank). Z tej kwoty Kowalewski zapłacił około 40-50 mln zł za samego Matrasa, a resztę włożył w spółkę. Pod koniec listopada ubiegłego roku Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła do sądu z wnioskiem o upadłość SK Banku. Teraz wierzytelności wobec banku ściąga syndyk.

Nieoficjalnie "Wyborcza" się dowiedziała, że spłata kredytu miała ruszyć w lipcu tego roku. Rata miesięczna to ponad milion złotych, rocznie - 14 mln zł. Negocjacje umożliwiły przesunięcie spłaty kredytu na przełom 2016 i 2017 r.

Dziś w ramach Matrasa działa około 200 księgarń. To daje firmie 10 proc. udziałów w rynku księgarń w Polsce - podaje gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • anonimus 2016-06-05 16:55:49

  Rynek nie znosi próżni jest bookbook.pl, jest internetowy aros, bonito czy platon24

  Gińcie z matrasa jak nie szanujecie pracowników i dostawców

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,70

 • Śr

  1,25

 • Min

  0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane