PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Branża żywnościowa negatywnie ocenia koniunkturę w handlu detalicznym

Autor: GUS 24 sierpnia 2016 10:20

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w sierpniu na poziomie plus 4,0 (plus 3,6 w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,4% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 11,4% (przed miesiącem odpowiednio 15,5% i 12,0%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Diagnozy sprzedaży od kwietnia br. są optymistyczne, ale w sierpniu ostrożniejsze niż w lipcu. Prognozy w tym zakresie są korzystne, najlepsze od dwóch miesięcy. Oceny sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne niż w lipcu. Odpowiednie przewidywania wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa może nie zmienić się. Utrzymują się nadmierne zapasy towarów. Poziom zamówień towarów u dostawców może nieznacznie wzrosnąć. Planowane jest niewielkie zwiększenie zatrudnienia. Ceny towarów mogą rosnąć w tempie podobnym do oczekiwanego w lipcu.

W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W sierpniu koniunktura oceniana jest optymistycznie przez dyrektorów następujących branż: tekstylia, odzież, obuwie (plus 21,3 w sierpniu, plus 18,6 przed miesiącem), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 10,5 w sierpniu, plus 10,7 w lipcu) oraz pojazdy samochodowe (plus 5,4 w sierpniu, plus 6,4 miesiąc wcześniej). Jedynie przedstawiciele branży żywnościowej zgłaszają negatywne oceny w tym zakresie (minus 5,2 w sierpniu, minus 3,5 w lipcu).

W podziale na klasy wielkości, w sierpniu oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób są negatywne. Korzystne opinie w tym zakresie, zbliżone do formułowanych przed miesiącem, zgłaszają przedstawiciele jednostek średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób).

Spośród badanych jednostek, w sierpniu 6,3% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,9% przed rokiem). Wciąż największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w sierpniu br. 63,7% przedsiębiorstw, 64,5% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (56,4% w sierpniu br., 56,3% przed rokiem). Od początku 2013 r. przedstawiciele badanych firm sygnalizują stopniowy spadek występowania trudności związanych z niedostatecznym popytem (36,0% w sierpniu br., 40,5% w analogicznym miesiącu ub. r. – jest to
bariera, której znaczenie w ujęciu rocznym spadło w największym stopniu). Barierami, których znaczenie najbardziej wzrosło w skali roku są niedobór pracowników (z 7,4% do 13,2%) oraz niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (z 28,4% do 33,4%)

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,69

  • Śr

    6,13

  • Min

    4,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane