Brexit oznacza opóźnienie lub zawieszenie negocjacji o TTIP

Autor: PAP 24 czerwca 2016 22:13

Brexit oznacza opóźnienie lub zawieszenie negocjacji o TTIP fot. shutterstock

Decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu UE (Brexit) oznacza opóźnienie lub zawieszenie negocjacji porozumienia o wolnym handlu między UE i USA (TTIP), gdyż to Londyn był jednym z rzeczników jego zawarcia - mówili uczestnicy piątkowej debaty Fundacji Pułaskiego i Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Z ostatecznych rezultatów czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii, ogłoszonych w piątek przez brytyjską komisję wyborczą, wynika, że 51,9 proc. głosujących opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem kraju w UE.

"W tej sytuacji nie mamy co liczyć na zamknięcie negocjacji TTIP ani w najbliższej perspektywie, ani w dalszej perspektywie. To na czym się opierał dzisiejszy porządek liberalny, a więc handel międzynarodowy, dzisiaj odchodzi do lamusa" - mówiła podczas debaty Katarzyna Pisarska z Europejskiej Akademii Dyplomacji.

Negocjacje dotyczące TTIP, czyli Transatlantyckiego Porozumienia Handlowo-Inwestycyjnego, które utworzyłoby strefę wolnego handlu pomiędzy USA i Unią Europejską oraz wprowadziło wzajemne uznawanie standardów, trwają od 2013 roku. Dotychczas odbyło się 13 rund rozmów. Strony zamierzały przeprowadzić 14. rundę w lipcu i zapowiadały gotowość zakończenia rozmów do końca 2016 r. Zdaniem ekspertów wydaje się to jednak obecnie mało prawdopodobne.

Jak zauważyła Katarzyna Pisarska, przez najbliższe lata uwaga Brukseli będzie koncentrowała się na negocjacjach z Wielką Brytanią dotyczących jej przyszłego statusu.

Także zdaniem byłego marszałka senatu Longina Pastusiaka Brexit zatrzyma negocjacje ws. TTIP.

"Wielka Brytania była bliżej porozumienia i była siłą naciskającą na porozumienie z USA. Amerykanom bardzo zależy i prezydent USA Barack Obama chce do końca tego roku zawrzeć to porozumienie. Obawiam się, że skutkiem Brexitu będzie osłabienie tych sił w Unii Europejskiej, które wspierały zawarcie porozumienia do końca roku" - mówił Pastusiak.

Zbigniew Pisarski z Fundacji Pułaskiego dodał, że gdy miał ostatnio okazję zapytać w Brukseli przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza o losy TTIP, jeśli dojdzie do Brexitu, ten "zamilkł na jakieś 45 sekund". "Nie wiedział, od której strony zacząć i powiedział, że wówczas wszystko się rozsypie. (...) On, jako jeden z głównych przedstawicieli w negocjacjach z USA, nie widział w takim wypadku TTIP. I niestety potwierdza się, że najprawdopodobniej to będzie odłożone +na ruski rok+ i się nie ziści. Nie ma planu B" - dodał Pisarski.

Według uczestników debaty Brexit oznacza złe wiadomości dla europejskiej gospodarki. Były minister spraw zagranicznych, a obecnie szef rady nadzorczej Citibanku Andrzej Olechowski porównał tę sytuację do człowieka świeżo po zawale serca, gdy nie wiadomo jeszcze, jak rozległe szkody ten zawał spowodował.

  • Piotrek 2016-06-25 13:34:45

    Super wiadomość, nie wiedziałem, że BREXIT może mieć aż tak pozytywny skutek!Jestem przeciwny TTIP.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane