PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym można płacić odciskiem palca

Autor: PAP 20 września 2017 14:12

Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym można płacić odciskiem palca Fot. za essentialretail.com

Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym można zapłacić używając do tego celu odcisku palca. System działa na podstawie łączenia skanu linii papilarnych z informacjami o tożsamości klienta i danymi jego konta bankowego.

Dane o kartach płatniczych klientów i należących do nich rachunkach bankowych przechowywane mają być u dostawcy usług płatniczych Worldpay w taki sam sposób, jak w przypadku transakcji przeprowadzanych przez internet. Dokonanie płatności za pomocą odcisku palca ma trwać nie dłużej, niż trzy sekundy.

Firma, która pracuje nad rozwojem omawianej technologii - Sthaler - poinformowała, że rozmawia również z innymi brytyjskimi markami celem rozpowszechnienia tego sposobu płatności.

Dziennik "Telegraph" zwraca uwagę w środę, że technologia budzi jednak sporo wątpliwości, które rodzą się w związku z doniesieniami o podatności systemów rozpoznawania linii papilarnych na ataki hakerskie. Linie papilarne mogą również zostać skopiowane, na przykład z wykorzystaniem śladów pozostawionych na ekranie smartfona.

Sthaler twierdzi jednak, że technologia zabezpieczeń wykorzystująca linie papilarne to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań biometrycznych. Według firmy, działanie systemu uniemożliwia sfałszowanie bądź skopiowanie odcisku palca klienta dokonującego płatności.

System działa poprzez wykorzystanie światła podczerwonego dla stworzenia szczegółowej mapy odcisku palca. Podczas rejestracji, działa funkcja wykrywania żywotności, co ma w założeniu znacznie utrudnić działanie cyberprzestępców. Dokonanie rejestracji w systemie według jego twórców ma zajmować nie więcej, niż minutę.

"Kiedy klient kładzie palec na czytniku, sprawdzany jest jego puls i obecność hemoglobiny. Odcisk palca jest bezpieczny, bo Worldpay przechowuje go w zaszyfrowanej formie binarnej w bazie danych dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku płatności przez internet" - mówi Simon Binns, dyrektor handlowy Sthalera.

Odciski palca w płatnościach używane są obecnie na szerszą skalę w Japonii.

Budynki administracji i sił porządkowych w Wielkiej Brytanii wykorzystują tę technologię zabezpieczeń biometrycznych na coraz szerszą skalę, podobnie jak banki. Firma dostarczająca rozwiązanie technologiczne ma również w planach prowadzenie rozmów z przedsiębiorcami z sektora rozrywki, takimi jak kluby nocne, a także obiekty sportowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • czip 2017-09-21 13:24:23

  a kiedy czip pod skóre?

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,45

 • Śr

  4,19

 • Min

  2,97

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane