Brytyjskie sieci postrzegają Polskę jako dostarczyciela taniej żywności

Autor: MR 10 sierpnia 2016 12:21

Duże sieci handlowe istniejące w Wielkiej Brytanii takie jak Tesco, Asda, Morrisons i Sainsbury's w dalszym ciągu postrzegają polski przemysł rolno-spożywczy, jako dostarczyciela tanich, smacznych i naturalnych produktów żywnościowych - czytamy w kwietniowym opracowaniu Ministerstwa Rozwoju.

Rynek brytyjski jest rynkiem niezwykle wymagającym, jednocześnie jednak stwarzającym
ogromną szansę dla polskich eksporterów ze względu na wysoką chłonność oraz tradycyjnie
pozytywny odbiór towarów pochodzenia polskiego.

Oprócz rosnącego udziału polskich produktów żywnościowych w rynku brytyjskim, dynamicznie rozwija się także rynek drobnych inwestycji Polaków przybywających do Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim są to polskie hurtownie spożywcze, których jest tutaj kilkadziesiąt, kilkaset mniejszych i większych sklepów z polską żywnością - ten segment rynku rozwija się bardzo dynamicznie Pojawiają się także polskie masarnie, piekarnie, cukiernie. Jeśli chodzi o firmy to jest ich szeroki wachlarz. Są zarówno firmy duże i dobrze znane jak choćby: Krakus, Morliny, Pudliszki, Sokołów, Delma, Winiary, Wedel, Wawel, Tymbark, Kamis, ale są także te mniejsze jak Profi, Tarczyński, Virtu czy Mlekpol. Są to jednak tylko produkty polskich firm. Do dnia dzisiejszego nie ma w Wielkiej
Brytanii realnych, polskich inwestycji w tutejszy przemysł rolno-spożywczy. W dalszym ciągu to
może być dobra nisza rynkowa dla potencjalnych polskich inwestorów.

Jak czytamy w kwietniowym opracowaniu, Wielka Brytania cały czas znajduje się w pierwszej dziesiątce partnerów handlowych Polski, w 2013 r. ZK zajęło 9 pozycję wśród eksporterów do Polski oraz 2 miejsce jako importer. Łączna ilość zarejestrowanych inwestorów brytyjskich w Polsce (powyżej 1 mln EUR) wynosi ponad 100, przy czym pierwsza 15-ka największych firm zainwestowała ponad 80% całości inwestycji brytyjskich w Polsce. Do największych inwestycji brytyjskich w Polsce należą: Tesco Plc (supermarkety), Imperial Tobacco Plc (przemysł tytoniowy), GlaxoSmithKline (farmacja), British Oxygen Corporation (gazy techniczne), AVIVA Plc (finanse), Bates Ltd (transport, magazyny), Cadbury’s Schweppes (art. spożywcze), Shell Overseas Holdings Ltd. (produkty naftowe).

Przypomnijmy, że w czerwcu w referendum Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z UE. Będzie to miało wpływ na przepływy kapitału, kierunki eksportu i importu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,19

  • Śr

    1,71

  • Min

    1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane