Budowa Galerii Kabaty pod znakiem zapytania

www.portalspozywczy.pl 5 marca 2014 09:16

We wtorek 4 marca mieszkańcy warszawskich Kabat spotkali się przedstawicielami sieci handlowej Tesco w celu podjęcia dialogu odnośnie planowanej budowy galerii handlowej. Z przedstawionych na spotkaniu informacji wynika, że budowa galerii w dotychczas prezentowanej formie może nie dojść do skutku.

Dariusz Nowaczyk, dyrektor Działu Rozwoju Nowych Inwestycji Tesco przekonywał, że zmiana działającego obecnie przestarzałego obiektu w ogromną, ale nowoczesną galerię handlową wpłynie korzystnie na komfort życia okolicznych mieszkańców, oraz zmniejszy negatywny wpływ sklepu na środowisko. Mieszkańcy zwracali jednak uwagę, że budowa galerii handlowej o zasięgu regionalnym, a co za tym idzie zmiana charakteru dzielnicy - z cichego osidla na kluczowe w tej części Warszawy centrum komunikacyjno-handlowo-mieszkaniowe nie jest tym, czego oczekują.

Nowaczyk akcentował, że aby lepiej zrozumieć potrzeby mieszkańców, Tesco uruchomiło właśnie dedykowaną stronę internetową galeriakabaty.pl, na której można zgłaszać ewentualne propozycje dotyczące projektu centrum handlowego. W odpowiedzi Stowarzyszenie Przyjazne Kabaty zaprezentowało obszerną korespondencję z Tesco, argumentując, że z szeregu proponowanych dotychczas przez mieszkańców rozwiązań, żadne nie zostało uwzględnione w planach sieci.

- Informacja, że od tego momentu sieć Tesco chętnie pozna uwagi mieszkańców na temat swoich planowanych działań jest niedorzeczna, ponieważ oczekiwania mieszkańców Kabat są sieci Tesco dobrze znane. Skargi na uciążliwości i uwagi dotyczące projektowanej galerii są kierowane do Tesco już od wielu lat - powiedział Leszek Kluz-Horodyski ze Stowarzyszenia Przyjazne Kabaty.

Głos w dyskusji zabrał również Piotr Guział, burmistrz Ursynowa. - Czujemy się w obowiązku, aby dbać o interes mieszkańców Ursynowa. Jednak duże inwestycje, a do takich zalicza się planowana inwestycja Tesco na Kabatach, są procedowane w Urzędzie Miasta a nie w Urzędzie Dzielnicy. Dlatego nie jesteśmy stroną w sporze mieszkańców Kabat z siecią Tesco. Niemniej, będziemy strać się, aby pomóc uzyskać w omawianej sprawie jak najwięcej kompromisowych rozwiązań w dialogu z inwestorem - powiedział Guział. - Mam nadzieję, że inwestycja Tesco może mieć bardziej przyjazne oblicze dla okolicy i jej mieszkańców, niż to przedstawione w pierwotnych założeniach - dodał.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjazne Kabaty podkreślali, że fakt, iż spór mieszkańców z Tesco nie toczy się jeszcze w sądzie, jest tylko kwestią czasu. Wskazywali także, że trwają postępowania środowiskowe, postępowania dotyczące planu miejscowego i pozwolenia na budowę. - Czas sklepu wielkopowierzchniowego na Kabatach się skończył - przekonywali, zaznaczając jednocześnie, że Tesco powinno otrzymać zastępczą działkę, na której inwestycja mogłaby zostać z powodzeniem ulokowana. Z ich danych wynika, że zarówno miasto, jak i sam Ursynów dysponuje odpowiednimi do tego celu terenami.

- Tesco nie zdaje sobie jeszcze sprawy z braku społecznej akceptacji swojego planowanego przedsięwzięcia. Poza tym, regionalny dyrektor ochrony środowiska odmówił uzgodnienia pozytywnej dla inwestora decyzji ws. projektu budowy galerii handlowej. W związku z tym biuro ochrony środowiska miasta stołecznego Warszawy musi wydać Tesco decyzję odmowną. Chyba, że inwestor przedstawi całkiem nowy projekt - tłumaczył jeden z przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjazne Kabaty.

Z ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Kabat wynika, że w miejscu planowanej Galerii Kabaty, najchętniej widzieliby oni mały handel i tereny parkowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,69

  • Śr

    2,80

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane