Budowa kontrowersyjnej galerii w Nysie ruszy na początku przyszłego roku

Autor: PAP 22 listopada 2017 17:28

Na początku nowego roku Dekada rozpocznie budowę galerii handlowej w centrum Nysy - poinformował w środę na konferencji prasowej prezes Dekady Aleksander Walczak. Budowa galerii była planowana od kilku lat i wzbudza dyskusje wśród lokalnych polityków.

Według Walczaka galeria Dekada Nysa posiadać będzie dwie kondygnacje handlowe o powierzchni ok. 25 tys. mkw., z czego 19 tys. mkw. będzie przeznaczone pod wynajem. W placówce będzie mogło działać około 80 sklepów, restauracje i kawiarnie oraz strefa rozrywki z 4-salowym kinem. Obiekt ma dysponować podziemnym parkingiem o pojemności 400 pojazdów. Koszt inwestycji to 130 mln złotych.

Z przedstawionych podczas konferencji wyliczeń Dekady S.A. wynika, że dzięki uruchomieniu galerii w 2019 roku, powstanie około 600 miejsc pracy, a budowa galerii jest największą prywatną inwestycją w powojennej historii miasta.

- Z naszego doświadczenia wynika, że nowoczesne, dobrze zaprojektowane obiekty w centrum miasta przyciągają dużą liczbę konsumentów, co wpływa na pozytywne zmiany w strukturze handlu i usług w danej miejscowości. Zyskują nie tylko klienci, ale również lokalni przedsiębiorcy, którzy mogą otworzyć swoje sklepy lub punkty usługowe w galerii lub w jej najbliższym otoczeniu. Dekada Nysa to szansa na przyciągnięcie do śródmieścia nowych klientów, którzy będą także klientami sklepów na sąsiadujących ulicach i Rynku - zapewniał prezes Walczak.

Lokalizacja galerii w ścisłym centrum Nysy od kilku lat wywołuje dyskusje wśród polityków i przedsiębiorców z terenu miasta. Zdaniem przeciwników budowy galerii, jej uruchomienie negatywnie wpłynie na drożność szlaków komunikacyjnych w centrum oraz na działalność lokalnych przedsiębiorców, których punkty usługowe działają w okolicy rynku. Ich zdaniem, właściwym miejscem pod budowę galerii handlowych oferujących sieciowe marki powinny być obrzeża miasta, np. teren po byłej fabryce samochodów dostawczych. Różnego rodzaju zastrzeżenia merytoryczne oraz formalne do budowy Dekady zgłaszają także pochodzący z Nysy posłowie różnych opcji i wojewoda opolski, który na początku roku uchylił decyzję radnych w sprawie studium uwarunkowań przestrzennych dla inwestycji, zwracając uwagę na możliwość komunalizacji ulicy, która jest częścią nieruchomości, na której ma powstać galeria.

- Istnieją jeszcze formalne zagrożenia dla terminowego rozpoczęcia budowy, a najważniejszym jest postępowanie wojewody opolskiego w sprawie potencjalnej komunalizacji fragmentu byłej ul. Drzymały, będącej obecnie własnością Dekady - przyznaje prezes Walczak. Jednocześnie zapewnia, że mimo skarg i ataków jest zdecydowany na rozpoczęcie budowy w planowanym terminie.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane