Bujara: Zakaz handlu w niedzielę w początkowym okresie zwiększy obroty w sklepach

Autor: PAP 8 sierpnia 2016 14:49

Uliczna zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele zostanie przeprowadzona we wtorek w kilkunastu polskich miastach. Aby projektem zajął się Sejm, do końca sierpnia trzeba zebrać 100 tys. podpisów.

W projekcie ustawy ograniczającej handel w niedziele znalazły się liczne wyjątki. Czynne w tym dniu będą mogły być min. stacje benzynowe, piekarnie, sklepy usytuowane na dworcach kolejowych i lotniskach czy kioski z prasą. Handlować będą mogły być również małe, osiedlowe sklepy pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel. Autorzy projektu ustawy zakładają, że to właśnie drobni sklepikarze obok pracowników handlu najbardziej skorzystają na nowych przepisach.

Projekt zakłada też ustanowienie siedmiu tzw. niedziel handlowych w ciągu roku. Sklepy mają być czynne m.in. w niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz Wielkanoc, a także w okresach, w których organizowane są wyprzedaże. Jak wynika z wyliczeń autorów projektu, ograniczenie handlu w niedziele nie tylko nie spowoduje zmniejszenia obrotów i tym samym konieczności redukcji zatrudnienia, ale w początkowym okresie nawet zwiększy obroty sklepów.

"Ludzie będą kupować na zapas, tak jak dzieje się to przed świętami wolnymi od pracy. Tylko z tytułu opodatkowania sprzedaży produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych wpływy budżetowe wzrosną o ponad 1,4 mld zł. Ponadto ograniczenie handlu w niedzielę sprawi, że ludzie zamiast jeździć w tym dniu do galerii handlowych, wybiorą inne formy spędzania wolnego czasu. Zyska gastronomia oraz usługi rozrywkowe i rekreacyjne. Przewidujemy, że dzięki temu do budżetu trafi kolejne 400 mln zł" - wylicza Alfred Bujara.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Rafix1983 2016-08-09 15:02:12

  Tylko tyle - idiotyzm. Sieci wykorzystają zakaz do zmniejszenia zatrudnienia, obarczając odpowiedzialnością ustawę a pozostali pracownicy będą mieli podniesione normy. Zyski sklepów i zobowiązanie podatkowe nie zmniejszą się, ale społecznie ustawa będzie bardziej niż szkodliwa, bo zwiększy bezrobocie. Ciekawe czemu Węgrzy wycofali się z zakazu, przypadek... nie sądzę :)

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  10,99

 • Śr

  7,15

 • Min

  5,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8714

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 684371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane