PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Bułgaria: Krajowi producenci będą chronieni przed monopolem dużych sieci handlowych

Autor: PAP 11 lipca 2015 10:22

Zgodnie z nowymi przepisami sieci handlowe, których obroty przekraczają 50 mln lewów (25 mln euro) rocznie, powinny uzgadniać z Komisją Obrony Konkurencji umowy zawierane z bułgarskimi producentami.

Bułgarski parlament znowelizował ustawę o ochronie konkurencji, biorąc krajowych producentów w obronę przed monopolem dużych sieci handlowych. Praca nad nowelą, zaproponowaną przez lewicę, trwała cztery lata.

Producenci przez lata skarżyli się, że sieci handlowe zwlekają z płaceniem za dostarczane towary. Opóźnienia dochodziły do sześciu miesięcy, co narażało producentów na duże trudności finansowe, prowadzące czasem do upadłości. Nowe przepisy zobowiązują hipermarkety do rozliczania się z dostawcami w ciągu 30 dni.

Hipermarkety nie będą już mogły żądać dopłat, jak to robiły dotychczas, m.in. za umieszczanie towarów w katalogach lub na billboardach, nie będą też mogły wymuszać na producentach świątecznych promocji.

Bułgarscy producenci będą mogli już sprzedawać swe wyroby innym jednostkom po niższych cenach. Dotychczas zabraniały im tego klauzule w umowach z hipermarketami.

Inną ważną zmianą jest to, że ryzyko handlowe będzie podzielone, a nie, jak dotąd, przerzucane wyłącznie na miejscowych producentów.

Przeczytaj także:

Za nieprzestrzeganie nowych przepisów dużym sieciom grozi grzywna w wysokości do 10 proc. rocznych obrotów.

 

 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • mario 2015-07-13 14:53:39

    Dokładnie tak jak piszesz, nologo. Tylko zapomniałeś dodać że to decydent Polak tak robi bo coś z tego ma, normalny Polak jest OK. Decydenci psują Polskę, za komuny odbudowywali, budowali i robili co chcieli bo wiedzieli wszystko lepiej od zwykłych Kowalskich ale też pytali, wysłuchali, pogadali, coś powiedzieli. A teraz decydenci mają wszystkich w dalekim poważaniu, myślą tylko o sobie i robią co chcą - sprzedali wszytko co najlepsze w Polsce, torując rekinom krwiożerczym zbyt i rozpracowywanie Polski jak chcą, która jest obecnie teoretycznie, a ludzie w nie mieszkający robią za czarnych inaczej.

  • nologo 2015-07-11 10:35:55

    Wszędzie się da i umieją bronić swoich interesów. Tylko Polak sprzeda duszę diabłu za złamanego grosza.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane