Bułgaria: Krajowi producenci będą chronieni przed monopolem dużych sieci handlowych

Autor: PAP 11 lipca 2015 10:22

Zgodnie z nowymi przepisami sieci handlowe, których obroty przekraczają 50 mln lewów (25 mln euro) rocznie, powinny uzgadniać z Komisją Obrony Konkurencji umowy zawierane z bułgarskimi producentami.

Bułgarski parlament znowelizował ustawę o ochronie konkurencji, biorąc krajowych producentów w obronę przed monopolem dużych sieci handlowych. Praca nad nowelą, zaproponowaną przez lewicę, trwała cztery lata.

Producenci przez lata skarżyli się, że sieci handlowe zwlekają z płaceniem za dostarczane towary. Opóźnienia dochodziły do sześciu miesięcy, co narażało producentów na duże trudności finansowe, prowadzące czasem do upadłości. Nowe przepisy zobowiązują hipermarkety do rozliczania się z dostawcami w ciągu 30 dni.

Hipermarkety nie będą już mogły żądać dopłat, jak to robiły dotychczas, m.in. za umieszczanie towarów w katalogach lub na billboardach, nie będą też mogły wymuszać na producentach świątecznych promocji.

Przeczytaj także:

Bułgarscy producenci będą mogli już sprzedawać swe wyroby innym jednostkom po niższych cenach. Dotychczas zabraniały im tego klauzule w umowach z hipermarketami.

Inną ważną zmianą jest to, że ryzyko handlowe będzie podzielone, a nie, jak dotąd, przerzucane wyłącznie na miejscowych producentów.

Za nieprzestrzeganie nowych przepisów dużym sieciom grozi grzywna w wysokości do 10 proc. rocznych obrotów.

 

 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • mario 2015-07-13 14:53:39

  Dokładnie tak jak piszesz, nologo. Tylko zapomniałeś dodać że to decydent Polak tak robi bo coś z tego ma, normalny Polak jest OK. Decydenci psują Polskę, za komuny odbudowywali, budowali i robili co chcieli bo wiedzieli wszystko lepiej od zwykłych Kowalskich ale też pytali, wysłuchali, pogadali, coś powiedzieli. A teraz decydenci mają wszystkich w dalekim poważaniu, myślą tylko o sobie i robią co chcą - sprzedali wszytko co najlepsze w Polsce, torując rekinom krwiożerczym zbyt i rozpracowywanie Polski jak chcą, która jest obecnie teoretycznie, a ludzie w nie mieszkający robią za czarnych inaczej.

 • nologo 2015-07-11 10:35:55

  Wszędzie się da i umieją bronić swoich interesów. Tylko Polak sprzeda duszę diabłu za złamanego grosza.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  6,99

 • Śr

  5,74

 • Min

  2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11052

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane