Burger King negocjuje przejęcie, sieć przeniesie się do Kanady?

Autor: Onet.pl 25 sierpnia 2014 13:41

Amerykańska sieć fast food - Burger King negocjuje przejęcie kanadyjskiej sieci kawiarni Tim Hortons. Jeśli się uda, powstanę trzeci największy fast food na świecie, a Burger King przeniesie siedzibę do Kanady, żeby płacić niższe podatki.

Jak informuje „The Wall Street Journal", amerykański Burger King chce przejąć kanadyjską sieć Tim Hortons, która jest ikoną sieci kawiarnianych na tamtejszym rynku. Agencja Reuters podaje, że wartość obu firm to 18 mld dol.

Jeśli dojdzie do połączenia, powstanie trzeci największy na świecie fast food z 18 tys. lokali na terenie 100 krajów na świecie i przychodami ze sprzedaży na poziomie 22 mld dol. rocznie.

Według magazynu „Bloomberg", który w ubiegłym roku opracował ranking największych sieci fast food na świecie, czyli takich, które mają najwięcej lokali, na pierwszym miejscu wcale nie jest McDonlad's, ale Subway, który ma ponad 37 tys. lokalizacji. Dopiero drugie miejsce w rankingu zajmuje McDonald's z 33,4 tys. restauracji. Obecnie na trzecim miejscu plasuje się KFC z niemal 17,4 tys. lokali, jednak po połączeniu sił Burger Kinga z Tim Horton, to one zajmą trzecie miejsce na podium z 18 tys. lokali. Dziś Burger King jeszcze bez sieci kawiarni ma 12,5 tys. restauracji i pod względem liczby lokali wyprzeda go Starbucks i Pizza Hut.

Nie zobaczymy jednak nowych szyldów Burger Kinga - obie firmy będą bowiem działały nadal pod swoimi markami, a jedynie usługi korporacyjne będą wspólne. Natomiast siedziba powstałej z połączenia spółki miałaby znajdować się w Kanadzie.

Przejęcie sieci kawiarni Tim Hortons to odpowiedź Burger Kinga na działania McDonald's, który agresywnie wszedł na lukratywny rynek kawy z linią McCafe.

Jednak jest jeszcze inny powód, dla którego transakcja będzie korzystna. Być może ważniejszy. Burger King będzie mógł płacić niższe podatki - 15 proc. zamiast 35 proc. dzięki wykorzystaniu tzw. schematu inwersji podatku. To podatkowy manewr, który pozwala na to, by firma, przejmująca inną firmę z innego kraju o niższych podatkach, mogła rozliczać się według stawek podatkowych kraju firmy przejmowanej. To właśnie dlatego siedziba Burger Kinga przeniesie się z Miami do Oakville w Ontario.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane