Byli pracownicy Almy, Marcpolu, Praktikera szybciej dostaną pieniądze. Rząd przyjął projekt

Autor: PAP 25 maja 2017 09:15


Pracownicy, którzy stracili zatrudnienie przez niewypłacalność pracodawcy mają szybciej dostawać pomoc finansową. Ma w tym pomóc projekt ustawy, zaakceptowany przez rząd.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych powstał w resorcie rodziny. Zakłada m.in. przyspieszenie udzielania pomocy finansowej pracownikom, którzy w przypadku faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę zostali pozbawieni pracy i świadczeń związanych z zatrudnieniem.

Nowa ustawa ma doprecyzować, w jakich przypadkach będzie można wypłacić zaliczki na poczet niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń pracowników.

Rząd proponuje też rozszerzenie katalogu świadczeń, które przysługują pracownikom w przypadku niewypłacalności pracodawcy, oraz wydłużenie tzw. okresów referencyjnych, uprawniających do uzyskania świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Nowe rozwiązania mają m.in. umożliwić wypłatę należnego pracownikowi ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nie tylko za rok, w którym ustał stosunek pracy, ale również za rok poprzedzający. "Wypłata świadczenia związanego z ekwiwalentem za urlop wypoczynkowy według nowej propozycji będzie możliwa również w sytuacji, gdy ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż 4 miesiące po dacie niewypłacalności" - głosi komunikat wydany po posiedzeniu rządu.

Rząd chce też wydłużenia tzw. okresów referencyjnych (odniesienia) między rozwiązaniem stosunku pracy a datą niewypłacalności pracodawcy - z 9 do 12 miesięcy.

"Dzięki tej zmianie ochroną objęte zostaną osoby, w przypadku których uprawnienie do świadczenia nie mieściło się w przyjętych dotychczas okresach referencyjnych. Zmiana ta spowoduje rozszerzenie ochrony roszczeń pracowniczych" - podkreślono w komunikacie.

W projekcie nowelizacji przewidziano też "uporządkowanie i usprawnienie trybu wypłaty świadczeń przez wojewódzkie urzędy pracy".

"W stosunku do tych samych pracowników danego pracodawcy te same zaległe świadczenia pracownicze mające charakter jednorazowy będą mogły być wypłacone tylko raz, a zaległe świadczenia okresowe, w tym wynagrodzenie - za okres nie dłuższy niż 3 miesiące" - wskazano w komunikacie.

MRPiPS proponuje też, by przy wypłacie świadczeń podstawę stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie obowiązujące w dniu złożenia wykazu lub wniosku o wypłatę świadczeń.

"W przypadku odmowy wypłaty przez marszałka województwa świadczeń lub zaliczki, wnioskodawca będzie miał 30 dni na podjęcie środków prawnych przed sądem pracy. Termin ten będzie się liczył od daty doręczenia zawiadomienia o odmowie wypłaty" - wyjaśniono w komunikacie.

 • Dori 2017-07-10 13:45:45

  No i dostał ktoś pieniądze? Rzekomo tak szybko miały być. Kpiny panie Saltarski.

 • zbyszko 2017-07-05 03:21:46

  Żeby tak ktoś się przejmował firmą Milmex z Sosnowca jak wy. Nie dostali pensji za 1 miesiąc i mają pretensje o brak wypowiedzenia umowy...  Ludzie, my od ponad 3 LAT pracujemy za darmo!

 • Polak 2017-06-01 11:06:08

  Za co ten Marc Pol zdobył Statuetkę Teraz Polska ? Za długi ? za wybryk chuligański na Bacewiczówny 8 ? a może za to że upadł ? nie wiem za co? Czy jest Statuetka Teraz Długi ? Może na tą Statuetką Marc Pol zasłużył ?

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,55

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8293

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane