PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Bywater Properties: Nieruchomości komercyjne w Polsce mają słabo skonstruowane umowy najmu

Property News 4 kwietnia 2012 12:12

Nieruchomości komercyjne w Polsce często mają bardzo słabo skonstruowane umowy najmu w porównaniu choćby z rynkiem w Wielkiej Brytanii. Inwestowanie w nieruchomości w Polsce staje się przez to mniej atrakcyjne i niesie dużo większe ryzyko dla inwestorów - twierdzi Mateusz Siejka, członek zarządu Bywater Properties.

- Problemem w Polsce są źle skonstruowane zapisy umowne. Na rynku brytyjskim, jak ktoś kupuje nieruchomość przy 6-proc. stopie zwrotu to wie, że rzeczywiście takiej stopy zwrotu powinien się spodziewać. W Polsce często wygląda to tak, że przy stopie zwrotu 8 procent, realna stopa zwrotu dla inwestora wynosi 6 proc. Różnicę pochłaniają wydatki na poczet utrzymania obiektu, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie - koszty, które powinny być pokrywane przez najemców. Takie niejasności wynikają często dopiero w trakcie procesu due diligence - mówi członek zarządu Bywater Properties.

Obrót nieruchomościami w takiej sytuacji jest dużo trudniejszy - trzeba być specjalistą i znać rynek od podszewki, żeby na inwestowaniu w nieruchomości nie stracić - uzasadnia Mateusz Siejka. - Polskie umowy najmu trudniej jest przez to wycenić, trudniej jest więc wycenić całą nieruchomość. To obniża atrakcyjność sektora nieruchomosci dla prywatnych inwestorów, znacznie łatwiej wycenić bowiem opłacalność obligacji czy lokat bankowych - dodaje.

 

 

Przeczytaj także:

Czytaj wiecej w propertynews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • konos 2013-09-03 11:31:47

  I co z tego, zobaczcie - hale.jartom.com/nieruchomosci/Millenium-Logistic-Park-Bierun-Bierun-2737ahhw,61,hale,,s,15,,,20 W tym momencie ceny magazynów są rekordowo niskie, a dopracowanie umowy to kwestia współpracy z dobrym agentem. To nie jest żaden problem.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,69

 • Śr

  6,13

 • Min

  4,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane