PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

C&W: Chwilowe spowolnienie na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych

Autor: dlahandlu.pl 19 maja 2016 13:35

Według najnowszego raportu Cushman & Wakefield o sytuacji na europejskim rynku inwestycyjnym w nieruchomości komercyjne, w I kw. 2016 r. nastąpiło chwilowe spowolnienie aktywności.

Wolumen transakcji inwestycyjnych wyniósł 45,6 mld EUR, czyli o 14% mniej niż w I kw. 2015 r. i 15% poniżej średniej dla analogicznego okresu z trzech lat. Wolumen roczny, liczony do końca I kw. 2016 r., wyniósł 276,5 mld EUR, czyli o 6% mniej niż w poprzednim kwartale. Spowolnienie świadczy o tym, że rynek potrzebuje czasu po rekordowym 2015 r.

– Co prawda wyniki z pierwszego kwartału mogą nieco rozczarowywać, ale aktywność inwestycyjna w Europie jest z roku na rok coraz wyższa. Wielka Brytania nadal przyciąga najwięcej kapitału, jednak jej udział w rynku maleje, w miarę jak inwestorzy szukają możliwości inwestycji w innych lokalizacjach. Największe wzrosty odnotowaliśmy w innych krajach Europy – mówi Nigel Almond, Dyrektor Capital Markets Research w Cushman & Wakefield.

Inwestorzy są coraz bardziej aktywni w Europie Środkowo-Wschodniej. Roczny wolumen transakcji w tym regionie, liczony do końca I kw. 2016 r., wyniósł 7 mld EUR, o 7% więcej niż rok wcześniej. Choć jest to wynik niższy niż wzrost na poziomie 23% odnotowany dla całej Europy, Polska wyróżniała się na tle pozostałych państw regionu – roczny wolumen transakcji wzrósł w tym okresie o 55% i drugi kwartał z rzędu przekroczył 4 mld EUR. To najlepsze wyniki od 2007 r., które potwierdzają coraz większą atrakcyjność rynków Europy Środkowo-Wschodniej dla inwestorów.

Z niższym wolumenem transakcji wiąże się mniejszy napływ kapitału. Największy spadek dotyczył źródeł kapitału spoza Europy – I kw. 2016 r. zakończył się z wynikiem 9,6 mld EUR, czyli o 29% niższym niż przed rokiem. Wolumen europejskich inwestycji transgranicznych zmniejszył się o 11%, a inwestycji krajowych – zaledwie o 9%.

Przeczytaj także:

– Choć w pierwszym kwartale część inwestorów spoza Europy wycofała się z rynku, nadal obserwujemy coraz większą różnorodność wybieranych lokalizacji. Wielka Brytania traci na popularności na rzecz reszty kontynentu, co może się wiązać m.in. z niepewną pozycją kraju w Unii Europejskiej. Niższa aktywność inwestycyjna wynika również z braku odpowiednich produktów, czyli transakcji wartych powyżej 500 mln EUR. Na rynku europejskim wciąż jednak aktywni są inwestorzy z Azji: w ostatnim czasie zainteresowanie, zwłaszcza większymi transakcjami, przejawiają gracze z Australii, Singapuru, Hongkongu i Chin – dodaje Nigel Almond.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    18,99

  • Śr

    15,75

  • Min

    9,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane