C&W: Inwestorzy skorzystają na wzroście gospodarczym w Europie Środkowo-Wschodniej

Autor: dlahandlu.pl 15 marca 2016 13:38

Według prognoz międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wartość transakcji inwestycyjnych na globalnym rynku nieruchomości wzrośnie w 2016 r. o 4 proc. do rekordowego poziomu 1,34 biliona USD. Główne czynniki wzrostu aktywności inwestycyjnej to między innymi nowe źródła kapitału, silny popyt i łatwy dostęp do finansowania dłużnego.

Z zaprezentowanego raportu wynika Atlas Outlook 2016, że po raz pierwszy od sześciu lat globalny wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne zmniejszył się w ubiegłym roku o 2% i wyniósł 1,29 biliona USD. Jest to efekt umocnienia się kursu dolara amerykańskiego i spowolnienia aktywności inwestycyjnej w Azji, zwłaszcza na rynku gruntów inwestycyjnych. Z wyłączeniem gruntów wartość transakcji inwestycyjnych w ujęciu globalnym wzrosła o 8%. Dotyczy to szczególnie sektora nieruchomości mieszkaniowych wielorodzinnych i hotelowych oraz logistycznych.

Zmiany na rynku walutowym również miały znaczący wpływ, skłaniając inwestorów do inwestowania w USA i zmniejszając wzrost obrotów mierzonych w innych walutach. Na przykład wartość transakcji w skali globalnej w dolarach amerykańskich spadła o 2%, natomiast w euro wzrosła o 17%. Największe różnice odnotowano w regionie EMEA, gdzie wolumen transakcji inwestycyjnych w dolarach nie zmienił się, a w euro wzrósł aż o 23%.

Pomimo spadku aktywności inwestycyjnej w ubiegłym roku, eksperci firmy Cushman & Wakefield przewidują, że w 2016 r. wolumeny obrotów wzrosną do rekordowych poziomów.

Carlo Barel di Sant’Albano, dyrektor generalny działu globalne rynki kapitałowe i usługi dla inwestorów, Cushman & Wakefield, powiedział: - Czynniki takie jak sytuacja geopolityczna, etap cyklu koniunkturalnego, niestabilność i wzrost niepewności skutkują różnicami w podejściu do alokacji aktywów i wyboru najlepszych sposobów inwestowania. Rośnie pula środków przeznaczanych na inwestycje w nieruchomości, co skutkuje wzrostem popytu. W obecnej sytuacji gospodarczej obserwujemy również coraz większe zainteresowanie sprzedażą posiadanych aktywów wśród inwestorów dążących do realizacji zysków. 

 - Inwestorzy będą raczej bazować na znajomości lokalnych rynków, czego efektem będzie większa liczba projektów joint-venture oraz fuzji i przejęć. Strategie inwestycyjne będą budowane wokół kilku wspólnych tematów. Jednym z nich może być możliwość budowy obiektów w segmencie core na rynkach o największym potencjale wzrostu. Realizowane inwestycje dostarczyłyby nowoczesną i elastyczną powierzchnię handlową, biurową i mieszkaniową, generując jednocześnie popyt na nowoczesne obiekty logistyczne w miastach - powiedział David Hutchings, autor raportu i dyrektor działu strategii inwestycyjnych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,99

  • Śr

    6,74

  • Min

    5,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane