C&W o inwestycjach w Polsce: Głównym celem będą duże centra handlowe i logistyczne

Autor: dlahandlu.pl 12 stycznia 2017 12:41

– Z najnowszej analizy przedstawionej przez dział Europejskich Rynków Kapitałowych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że w 2017 roku aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie utrzyma się na wysokim poziomie ze względu na spadek cen obligacji i zainteresowanie inwestorów bezpiecznymi inwestycjami, które gwarantują wzrost.

Z opublikowanego raportu wynika, że w 2017 r. utrzyma się atmosfera niepewności politycznej i ekonomicznej – wyniki brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w EU i wyborów prezydenckich w USA zaczną przekładać się decyzje polityczne i w większym stopniu wpływać na rynki. Sytuacja sektora bankowego w Europie jest nadal niestabilna, a problem ten może wkrótce dotyczyć także Chin. Ponadto najbliższe wybory we Francji, w Niemczech i Holandii mogą zaważyć na przyszłości Unii Europejskiej.

Autorzy raportu wskazują, że najlepsze perspektywy zrównoważonego wzrostu oferują przede wszystkim Niemcy (głównie Berlin), kraje nordyckie, a także Hiszpania. W kręgu zainteresowań inwestorów pozostaną również Paryż i Londyn, a także niektóre miasta regionalne w Wielkiej Brytanii.

Europa Środkowo-Wschodnia również zasługuje na większą uwagę inwestorów, ponieważ region ten oferuje atrakcyjne stopy kapitalizacji i możliwości szybszego wzrostu. Ożywienie gospodarcze przekłada się na rosnące czynsze w tej części Europy oraz atrakcyjne wyceny w głównych miastach. Z kolei wyższy wzrost konsumpcji w Europie Środkowo-Wschodniej niż w innych krajach kontynentu pobudza popyt i przyczynia się do wzrostu czynszów we wszystkich sektorach.

Soren Rodian Olsen, Partner w Cushman & Wakefield Polska, powiedział: – Przewidujemy, że w Polsce w 2017 roku utrzyma się presja zniżkowa na stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości we wszystkich kategoriach aktywów. Głównym celem inwestorów core będą budynki biurowe w warszawskim COB oferujące czynsze na stabilnym poziomie, duże obiekty handlowe i centra logistyczne gwarantujące bezpieczne źródło dochodów w dłuższej perspektywie. Największym zainteresowaniem będą cieszyć się aktywa, które mogą zapewnić najemcom korporacyjnym najwyższą wartość dodaną. Utrzyma się duży popyt na nieruchomości biurowe, które oferują możliwości podniesienia ich wartości, aczkolwiek podaż produktów inwestycyjnych w dobrych lokalizacjach jest ograniczona.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,14

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane