PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

C&W: Podaż nowoczesnej powierzchni handlowej będzie się sukcesywnie zmniejszać

Property News 31 grudnia 2012 09:33

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w 2013 roku zostanie zawarta co najmniej jedna równie spektakularna transakcja jak sprzedaż Manufaktury - zapowiada w rozmowie z Propertynews.pl Łukasz Lorencki, konsultant, Grupa Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield. Informuje, iż jest grupa nowych inwestorów, która jest zainteresowana wejściem na polski rynek.

Jakie transakcje minionego roku na rynku centrów handlowych zasługują na największą uwagę? 

W 2012 roku byliśmy świadkami dwóch spektakularnych transakcji na rynku handlowym: sprzedaży 77 proc. udziałów w Złotych Tarasach w Warszawie przez ING RE na rzecz Unibail-Rodamco za 475 mln euro oraz zakupu łódzkiej Manufaktury za 390 mln euro przez Union Investment.

Miarą ich wielkości jest to, że w sumie stanowiły ok. 3/4 wartości wszystkich transakcji zawartych na rynku handlowym w 2012 roku.

Czy przyszły rok może przynieść kolejne tak spektakularne transakcje?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w 2013 roku zostanie zawarta co najmniej jedna równie spektakularna transakcja jak sprzedaż Manufaktury. Nie chciałbym wymieniać bezpośrednio nazw potencjalnych nieruchomości, ale pragnę zauważyć, że możemy spodziewać się zarówno aktywności ze strony deweloperów chcących doprowadzić swoje inwestycje do końca, jak i inwestorów finansowych, którzy będą optymalizować strukturę swoich portfeli nieruchomościowych.

Czy na polskim rynku pozostało dużo atrakcyjnych dla inwestorów centrów handlowych?

Bardzo dużo najlepszych obiektów zostało już sprzedanych inwestorom finansowym, co rodzi obawy o poziom podaży w następnych latach. Wciąż jednak deweloperzy posiadają w swoich aktywach wiele atrakcyjnych obiektów, które powinny zapewnić płynność naszego rynku.

Równocześnie wielu inwestorów finansowych ma określone horyzonty inwestycyjne i w którymś momencie zapadnie decyzja o sprzedaży ich aktywów. Zwiastunem jest np. sprzedaż CH Alfa w Olsztynie.

Czy widoczne są nowe kierunki napływu funduszy inwestujących w nieruchomości handlowe?

W przeciwieństwie do 2011 roku swoją aktywność ograniczył amerykański fundusz Blackstone, którego ostatnią inwestycją był zakup Galerii Tęcza w Kaliszu za 37 mln euro w I kwartale 2012 roku.

Poza tym jednym przypadkiem pozostała część rynku przypadła na inwestorów europejskich, przede wszystkim z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, tak jak poprzednich latach.

Istnieje pewna grupa nowych inwestorów, która jest zainteresowana wejściem na polski rynek. Charakteryzuje się jednak bardzo dużą selektywnością w wyborze potencjalnych celów zakupu i nie jest gotowa płacić premii za samo wejście na nasz rynek.

Czytaj więcej: propertynews.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,99

  • Śr

    4,03

  • Min

    2,82

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane