PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

C&W: Polska liderem rynku magazynowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Autor: dlahandlu.pl 19 lipca 2016 13:08

Między końcem 2013 r., kiedy ukazało się ostatnie wydanie mapy, a początkiem 2016 r. całkowite zasoby powierzchni przemysłowych w Europie Środkowej (Czechy, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja) wzrosły o 25 proc., z około 16 milionów do 20 milionów mkw. Największe obecnie zasoby powierzchni znajdują się w Warszawie (prawie 3 miliony mkw.), Pradze (2,3 miliony mkw.) oraz Budapeszcie (1,9 miliony mkw.). W tym samym okresie średnia stopa pustostanów spadła z 10,2 proc. do 5,7 proc.

Firma Cushman & Wakefield przewiduje, że liczba nowych projektów w Pradze w najbliższych kilku latach zmniejszy się zdecydowanie z uwagi na ograniczoną dostępność gruntów. Duży potencjał natomiast tkwi np. w rejonie Warszawy (około 0,3 miliony mkw.), Poznaniu oraz Polsce Centralnej (po około 0,25 miliona mkw.).

Analizy C&W pokazują, że stopa pustostanów spadła o ponad 50 proc. w wielu lokalizacjach, w tym, w Krakowie, Bukareszcie, Poznaniu i Budapeszcie. Obecnie w Krakowie i Poznaniu brak jest wolnej powierzchni do natychmiastowego wynajęcia. Firmy zainteresowane wynajmem w tych rejonach będą musiały poczekać na nowe inwestycje.

Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Polsce oraz Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield, powiedział: - Z zasobami ponad 10 milionów mkw. powierzchni przemysłowej i magazynowej Polska jest liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Sprzyjające warunki makroekonomiczne, dostęp do kapitału ludzkiego oraz rozbudowa i modernizacja infrastruktury drogowej to czynniki zachęcające inwestorów do lokowania nowych inwestycji, jak i poszerzania obszarów istniejącej działalności. Obserwujemy dużą aktywność wśród deweloperów, którzy w odpowiedzi na obecny popyt ze strony najemców nabywają działki budowlane i rozpoczynają budowę nowoczesnych obiektów przemysłowych i logistycznych w dotychczasowych, jak i nowych lokalizacjach.

W Rosji, gdzie spowolnienie gospodarcze odbiło się na rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych, sytuacja jest inna. Na skutek zmniejszenia się popytu konsumenckiego firmy nie przedłużają umów najmu. W efekcie stopa pustostanów rośnie, chociaż liczba ostatnio oddanych projektów jest niewielka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  27,40

 • Śr

  16,86

 • Min

  12,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane