PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

C&W: Utrzyma się zainteresowanie inwestorów Polską

Autor: dlahandlu.pl 10 kwietnia 2015 11:25

Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że utrzymuje się wysoki poziom aktywności inwestycyjnej na najważniejszych rynkach nieruchomości komercyjnych Europy Środkowej, tj. w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. W pierwszym kwartale 2015 r. zainwestowano w tych krajach łącznie 1,3 mld euro, czyli prawie tyle samo, co w analogicznym okresie rok wcześniej. Zważywszy na skalę zainteresowania i aktywność inwestorów wartość transakcji inwestycyjnych w bieżącym roku może przekroczyć ubiegłoroczny poziom.

James Chapman, Partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych w Europie Środkowej w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: - Naszym zdaniem utrzyma się zainteresowanie głównymi rynkami regionu oferującymi wzrost i stabilny popyt, a zwłaszcza Polską. W poszukiwaniu okazji inwestycyjnych inwestorzy decydują się na aktywa wysokiej jakości w mniejszych miastach w Polsce, Czechach i na Słowacji, a także w Budapeszcie i Bukareszcie. Zyskają na tym wszystkie sektory, ale w porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej zyska sektor nieruchomości handlowych dzięki wzrostowi popytu konsumpcyjnego w wyniku rosnącej siły nabywczej.

W pierwszym kwartale br. największą aktywność inwestycyjną w skali całego regionu odnotowano w Polsce, gdzie zawarto łącznie 12 transakcji, ale ze względu na ich niedużą średnią wielkość wolumen obrotów na polskim rynku inwestycyjnym zmniejszył się rok do roku o 52% do 430 mln euro. Wartość ta nie obejmuje jednak nabycia udziału większościowego w wielosektorowej platformie ECHO Investment. Największą transakcją pojedynczej nieruchomości był zakup kompleksu Green Horizon w Łodzi przez fundusz zarządzany przez Griffin Real Estate za ok. 65 mln euro. Na Węgrzech w pierwszym kwartale zainwestowano łącznie 44 mln euro przy powrocie zainteresowania inwestorów Budapesztem. W bieżącym roku przewiduje się wzrost aktywności inwestycyjnej we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych węgierskiego rynku. Z kolei wolumen transakcji inwestycyjnych w pierwszych trzech miesiącach roku w Rumunii wyniósł 29 mln euro.

W pierwszym kwartale 2015 r. w regionie Europy Środkowej najwięcej zainwestowano w sektorze nieruchomości handlowych – 762 mln euro, co oznacza wzrost o 66% rok do roku. Natomiast największy wzrost obrotów rok do roku, bo aż o 200%, odnotowano w sektorze magazynowym (382 mln euro). Wartość transakcji na rynku nieruchomości biurowych zmniejszyła się o 80% do zaledwie 147 mln euro.

James Chapman powiedział: - Przewidujemy, że w bieżącym roku wolumen transakcji inwestycyjnych w regionie wyniesie 7,5 mld euro. Na pierwszy kwartał przypadło zaledwie 18% prognozowanego wolumenu obrotów za cały rok, ale na nadchodzące miesiące zaplanowano wiele kolejnych transakcji. W ciągu najbliższych pięciu lat wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej może przekroczyć 10 mld euro, z czego prawie połowa przypadnie na Polskę, 25% na Czechy i reszta na pozostałe kraje, czyli Węgry, Rumunię i Słowację.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane